John G. Ruggie Wydarzenia Gospodarcze

John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru

Musimy znaleźć sposób na prowadzenie biznesu, który wspiera zrównoważone społecznie rynki.

ZDROWIE

Świat po nadejściu czarnego łabędzia

Po SGH nie szuka się pracy

Przeciętnie absolwenci SGH w pierwszym roku po ukończeniu studiów osiągają zarobki 8200 zł. Co oznacza, że pracodawcy tak właśnie wyceniają kwalifikacje, umiejętności i szanse rozwojowe naszych absolwentów - mówi profesor Marek Rocki, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, były rektor uczelni oraz senator RP.

Średni mocni w cyfryzacji

Podczas tworzenia Indeksu Cyfryzacji Przedsiębiorstw zauważyliśmy, że najszybciej w wykorzystanie sztucznej inteligencji wchodzą firmy średnie - mówi profesor Bogumił Kamiński, twórca AI Lab na SGH.

Unijna historia sukcesu woj. Wielkopolskiego

20 lat w Unii to dla województwa wielkopolskiego historia sukcesu. Z poziomu mniej więcej 50 proc. unijnej średniej dochodu na głowę mieszkańca doszliśmy do 80 proc. W przyszłości priorytetem dla województwa będzie min. bezpieczeństwo – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Relacja z Panelu: Rynek kapitałowy, jakie bariery hamują rozwój giełdy w Polsce

Spółki i inwestorów mogą zniechęcać m.in. nadmierne regulacje oraz nierówności podatkowe w porównaniu do innych form inwestowania, uważają uczestnicy debaty na Impact’24 w Poznaniu.

AI musi być sprawiedliwa

Sztuczna inteligencja, algorytmy matematyczne, nie mogą dyskryminować nikogo. Ze względu na płeć, pochodzenie czy nawet adres zamieszkania. To wbrew pozorom wymaga dużo pracy, badamy to na naszej uczelni – mówi Daniel Kaszyński, AI Lab SGH.

Robić coś z niczego, czyli z powietrza

Robić coś z niczego, czyli z powietrza – Jacek Cichosz, prezesem Air Products sp. z o.o. opowiada o osiągnięciach firmy i jej wkładzie w zazielenianie gospodarki.

Bez banków nie będzie zrównoważonego rozwoju

Zaangażowanie banków w zrównoważoną transformację biznesu jest niezbędne. Tworzy szanse na budowanie silniejszych relacji z klientami i promowanie rozwoju gospodarczego w zgodzie z kryteriami ESG – mówi Juan de Porras Aguirre.

Transformacja energetyczna to proces

Globalny udział przemysłu w emisjach dwutlenku węgla jest na poziomie 30 proc. To pokazuje skalę wyzwań związanych z dekarbonizacją.

Dobry lider, czyli jaki

Uczestnicy debaty na Impact’24 starali się wskazać katalog cech, którymi powinien się wyróżniać prawdziwy przywódca w organizacji.

Przyszłość jest zielona

Polskie firmy muszą inwestować w transformację, aby utrzymać swoją konkurencyjność i pozycję na unijnym rynku – mówi Franciszek Hutten-Czapski, managing director & senior partner; chairman, BCG Poland.

Sektor budowlany dąży do zero emisyjności

Powstawanie bez emisyjnych budynków wkrótce stanie się powszechne. Branża budowlana jest do tego coraz lepiej przygotowana. Ale żeby proces był skuteczny, musi współpracować ze sobą wiele podmiotów, w tym administracja rządowa – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Żabka Polska – od sieci produktów drobnych do wielopoziomowego ekosystemu modern convenience

Na czym polega fenomen firmy Żabka Polska, której od 1998 r. udało stworzyć się sieć ponad 10 tys. sklepów, prowadzonych przez blisko 9000 franczyzobiorców?

Targi znów na fali

- Branża targowa zdecydowanie się odrodziła po pandemii. W niektórych obszarach mamy lepsze wyniki niż przed covidem. Na przykład tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego będzie absolutnie rekordowy – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Samorządy muszą ciągle inwestować

- Mimo, że sytuacja finansowa zwłaszcza dużych samorządów pogorszyła się w ostatnich latach, ten sektor inwestuje na rekordowym poziomie. Jako bankowcy liczymy, że zmiana sposobu finansowania samorządów zwiększy ich możliwości kredytowe - mówi Ewa Tyrka, dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego w BGK.

Rynek mieszkaniowy na górskiej kolejce

Polski rynek mieszkaniowy był w ostatnich latach poddany silnym zawirowaniom popytowym.

Opłacalna inwestycja w naukę

Każdy złoty zainwestowany w nauki ekonomiczne zwiększa PKB od 8 do 11 złotych, więc jest to nieprawdopodobny zwrot inwestycji, bardzo opłaca się państwu i obywatelom – mówi profesor Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

AI to narzędzie jak każde inne. Nie bójmy się go wykorzystywać

Banki, telekomy, potężne polskie przedsiębiorstwa prywatne i państwowe są zainteresowane sztuczną inteligencją i wszystkie już wdrażają jakieś elementy tych rozwiązań. Im schodzimy niżej, do przedsiębiorstw średnich i małych, tym bariera jest większa, a zrozumienie potencjalnych korzyści mniejsze – mówi Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska.

Jak zatrudnić lojalnego informatyka

Sii w ostatnich latach dynamicznie zwiększał zatrudnienie stając się jedną z największych firm informatycznych w Polsce, dostarczającą usługi IT w wielu segmentach rynku – od tworzenia aplikacji, przez całodobowe wsparcie informatyczne aż po obsługę infrastruktury informatycznej.