Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Eksperci prognozują, że globalny rynek leczenia schorzeń układu krążenia w 2022 roku osiągnie wartość prawie 147 mld dolarów.
Z powodu starzenia się społeczeństwa popyt na kardiologiczne usługi medyczne będzie rósł. W samej tylko Unii Europejskiej mieszka łącznie około 512 mln osób, z czego odsetek Europejczyków w wieku powyżej 65. roku życia przekracza już 17 proc.
Wynalazki pod lupą
Globalnym trendem w medycynie są zabiegi małoinwazyjne. Tendencje te wyraźnie obserwujemy również w kardiologii i kardiochirurgii. – Technologie medyczne rozwijane przez nas bardzo dobrze wpisują się w ten światowy trend. Naszym celem jest tworzenie małoinwazyjnych, skutecznych, bezpiecznych oraz przyjaznych lekarzom i pacjentom rozwiązań. Pracujemy m.in. nad zestawem elektrod do minimalnie inwazyjnych zabiegów elektrofizjologicznych bez wykorzystywania szkodliwego promieniowania RTG – opowiada Sanjeev Choudhary, współzałożyciel i prezes firmy Medinice. Dodaje, że firma ma patenty w Europie i Stanach Zjednoczonych, co potwierdza innowacyjność jej projektów na skalę światową.
Zespół Medinice jest wspierany przez radę naukową: praktyków i naukowców, którzy pomagają w ocenie potencjału medycznego zgłaszanych projektów oraz w dalszym rozwoju poszczególnych wynalazków. W radzie zasiada m.in. prof. Paul Grundeman, współtwórca urządzenia do stabilizacji tkanek, do którego prawa w 1997 r. wykupiła firma Medtronic.
Globalnym trendem, który zawitał również do kardiologii jest telemedycyna. Na tym rynku też znajdziemy mocne, polskie akcenty. Już w 2005 r. dwóch naukowców przedsiębiorców, Marek Dziubiński i Marcin Szumowski, dostrzegli potencjał tkwiący w telemedycynie. Założyli wtedy spółkę Medicalgorithmics, której celem była komercjalizacja unikalnych rozwiązań algorytmicznych w analizie sygnału EKG. Tak powstał PocketECG, czyli obecnie flagowy produkt polskiej firmy, wykorzystywany do diagnostyki arytmii. Ten kieszonkowy rejestrator dokonuje zapisu pracy serca, a wynik przesyła bezpośrednio do lekarza.