Aktualizacja: 13.11.2017 11:28 Publikacja: 13.11.2017 11:28
Foto: 123RF
Dwa konkursy na granty dotyczące tych aspektów działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw prowadzi aktualnie Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). Do 4 grudnia br. mikro, małe, średnie, ale też i duże firmy mogą ubiegać się o środki na tworzenie i rozwój firmowego zaplecza badawczo-rozwojowego (aparatura, sprzęt, technologie niezbędne do prowadzenia prac B+R). Na ten cel MJWPU oferuje ponad 25 mln zł.
W drugim konkursie pula wynosi 21 mln zł. Pieniądze te firmy z sektora MŚP, jak i duże, a także klastry mogą pozyskać na eksperymentowanie i poszukiwanie nisz rozwojowych. W większości konkursów o unijne dofinansowanie dla przedsiębiorstw wymagana jest zgodność z obszarami tzw. inteligentnych specjalizacji Mazowsza, czyli wysoką jakością życia, inteligentnymi systemami zarządzania, nowoczesnymi usługami dla biznesu i bezpieczną żywnością. W przypadku eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych jest inaczej gdyż wsparcie obejmie prace badawczo-rozwojowe wykraczające poza te obszary. Dotacja może pokryć koszty dotyczące m.in. odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej, zlecenia prac merytorycznych instytucji naukowej czy zakupu niezbędnych materiałów, np. surowców, półproduktów. W tym naborze przedsiębiorcy mogą składać wnioski do 10 stycznia 2018 r.
1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie ze strony uczestników – tak zapowiada się XVII edyc...
Przywództwo w dobie sztucznej inteligencji, strategie oparte na danych i budowanie zespołów przyszłości – to gor...
W dniach 8-9 kwietnia br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbyła się XIII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych...
Eksperci i przedstawiciele branży gazowej będą rozmawiać dziś o transformacji sektora w kontekście strategicznyc...
Jaki jest potencjał, tempo i bariery przyrostu miksu odnawialnego? Będą o tym debatować uczestnicy XVII Europejs...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas