Wybory prezydenckie 2025: Czym jest cisza wyborcza? Co jest w jej trakcie zakazane?

To już ostatnie chwile kampanii prezydenckiej przed pierwszą turą wyborów, która odbędzie się w niedzielę 18 maja 2025 roku. Walkę o głosy wyborców kandydaci będą musieli zakończyć na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem głosowania, ze względu na obowiązującą w Polsce ciszę wyborczą. Co grozi za jej złamanie?

Publikacja: 14.05.2025 15:50

Ostatnie dni kampanii prezydenckiej. Kiedy zaczyna się cisza wyborcza?

Ostatnie dni kampanii prezydenckiej. Kiedy zaczyna się cisza wyborcza?

Foto: Adobe Stock

W czasie ciszy wyborczej zakazana jest wszelka agitacja polityczna. Zakazane jest w tym czasie także publikowanie sondaży. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary.

Wybory prezydenckie 2025. Ile trwa cisza wyborcza?

Zasady dotyczące obowiązywania ciszy wyborczej w Polsce regulują przepisy Kodeksu wyborczego. Zgodnie z art. 107, „w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed nim prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione”. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym lokal ten się znajduje.

Cisza wyborcza

Cisza wyborcza

Foto: PAP

Cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania. Kandydaci w tegorocznych wyborach prezydenckich muszą więc zakończyć kampanię do północy w piątek 16 maja. Zakaz agitacji będzie obowiązywał przez całą sobotę 17 maja i potrwa do czasu zakończenia głosowania w niedzielę 18 maja. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21. Jeśli w którymś z nich głosowanie będzie musiało zostać przedłużone, PKW może przedłużyć ciszę wyborczą w całym kraju do czasu jego zamknięcia. 

Czytaj więcej

Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2025? Jak oddać ważny głos?

Co oznacza cisza wyborcza? Co jest w tym czasie zakazane?

W czasie ciszy wyborczej zabroniony jest jakikolwiek rodzaj agitacji politycznej. Zgodnie z założeniami ma to być okres, w którym wyborcy będą mieli czas na spokojne zastanowienie się nad wyborem. Cisza wyborcza obowiązuje nie tylko polityków, ale również media i samych obywateli. Podczas ciszy wyborczej zakazane są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne oraz publikacje w prasie i w internecie z udziałem kandydatów lub na ich temat. Zabronione jest również wywieszanie plakatów wyborczych i publikowanie sondaży i prognoz wyborczych. Zakaz nawoływania do głosowania na konkretnego kandydata i podawania wyników sondaży i prognoz dotyczy również mediów społecznościowych.

Naruszenia ciszy wyborczej nie stanowi natomiast samo zachęcanie do udziału w wyborach, o ile nie ma na celu przekonywania do głosowania na konkretnego kandydata. Wyjątkiem jest zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum, ponieważ w tym przypadku to frekwencja decyduje o tym, czy głosowanie jest wiążące.

Czytaj więcej

Marek Migalski: Personalizacja wyborów prezydenckich

Złamanie ciszy wyborczej. Jakie grożą za to kary?

Złamanie ciszy wyborczej może mieć bardzo poważne konsekwencje. Najsurowsze kary finansowe grożą za publikację sondaży lub prognoz wyborczych. Kodeks wyborczy przewiduje za to grzywnę w wysokości od 500 tysięcy do 1 miliona złotych. Za agitację w czasie ciszy wyborczej grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. O tym, czy doszło do złamania zakazu, decydują organy ścigania i sąd. Agitacja wyborcza w czasie ciszy wyborczej jest traktowana jako wykroczenie, natomiast podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży i przewidywanych wyników wyborów - jako przestępstwo.

Cisza wyborcza obowiązuje nie tylko w Polsce. Jak wygląda w innych krajach?

Cisza wyborcza funkcjonuje w Polsce od 1990 roku. Od lat toczy się dyskusja dotycząca jej zasadności. Zakaz agitacji wyborczej obowiązuje w wielu krajach Europy. Na przykład w Niemczech i na Węgrzech jest krótsza i obowiązuje tylko w dniu wyborów. We Francji i w Grecji trwa tyle samo, co w Polsce. W Hiszpanii, we Włoszech i w Turcji jest dłuższa. Natomiast w Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, Szwecji czy Finlandii nie ma jej wcale.

W czasie ciszy wyborczej zakazana jest wszelka agitacja polityczna. Zakazane jest w tym czasie także publikowanie sondaży. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary.

Wybory prezydenckie 2025. Ile trwa cisza wyborcza?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Wybory
„Rzecz w tym”: Dlaczego młodzi wyborcy przerzucają głos z Mentzena na Zandberga?
Wybory
Zadziałał "Parasol Wyborczy". META blokuje konta na Facebooku po ostrzeżeniach NASK
Wybory
Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2025? Jak oddać ważny głos?
Wybory
Nowy sondaż prezydencki „Rzeczpospolitej" nie pozostawia złudzeń, kto jest faworytem wyborów. Ale...
Wybory
PiS w defensywie, mieszkania to niebezpieczny temat dla polityków, co zmieni papież Leon?