W czasie ciszy wyborczej zakazana jest wszelka agitacja polityczna. Zakazane jest w tym czasie także publikowanie sondaży. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary.
Wybory prezydenckie 2025. Ile trwa cisza wyborcza?
Zasady dotyczące obowiązywania ciszy wyborczej w Polsce regulują przepisy Kodeksu wyborczego. Zgodnie z art. 107, „w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed nim prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione”. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym lokal ten się znajduje.
Cisza wyborcza
Cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania. Kandydaci w tegorocznych wyborach prezydenckich muszą więc zakończyć kampanię do północy w piątek 16 maja. Zakaz agitacji będzie obowiązywał przez całą sobotę 17 maja i potrwa do czasu zakończenia głosowania w niedzielę 18 maja. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21. Jeśli w którymś z nich głosowanie będzie musiało zostać przedłużone, PKW może przedłużyć ciszę wyborczą w całym kraju do czasu jego zamknięcia.
Czytaj więcej
W najbliższą niedzielę, 18 maja, odbędą się wybory prezydenckie. Lokale wyborcze będą otwarte od...