Zarząd PO ma dokonać podsumowania kampanii wyborczej. Z naszych bardzo nieoficjalnych rozmów wynika, że będzie też rozmawiał m.in. o kandydaturze PO na premiera. Wszyscy nasi rozmówcy spodziewają się, że kandydatem zostanie Donald Tusk, który dostanie też mandat do rozmów z partnerami o nowej koalicji rządzącej. 

Kto premierem, kto marszałkiem Sejmu

Te rozmowy mają ruszyć szybko. Nasi rozmówcy spodziewają się, że jeszcze w tym tygodniu spotkają się liderzy Trzeciej Drogi, PO i Lewicy, aby rozmawiać o nowym rządzie i pakiecie stanowisk obejmujących też marszałka Senatu i Sejmu. Zwłaszcza to ostatnie stanowisko jest uznawane za newralgiczne, ze względu na konieczność koordynacji prac legislacyjnych nowego gabinetu i budowania poparcia dla kluczowych ustaw. 

Czytaj więcej

Kto największym zwycięzcą, a kto przegranym? Bilans kampanii

Co zrobi partia Razem?

W Warszawie zadaje się dziś pytanie, czy nowy rząd Donalda Tuska poprą posłowi i posłanki Razem, która będzie mieć siedmiu przedstawicieli. Przed wyborami politycy i polityczki Razem byli mocno sceptyczni, jeśli chodzi o Donalda Tuska w fotelu premiera. Obecnie opozycja będzie mogła liczyć na 248 mandatów.

Wszyscy liderzy w nowym rządzie

Nasi rozmówcy spodziewają się też, że do rządu trafią wszyscy liderzy partii tworzących przyszłą koalicją. Tak, aby nowy układ był maksymalnie stabilny. Te rozmowy mają zakończyć się do czasu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Pakiet poza nazwiskami będzie też zabierał kluczowe priorytety na pierwsze 100 dni rządów.