Sondaż: Czyje rządy byłyby najkorzystniejsze dla Polski? PiS nie wygrywa

"Rządy którego ugrupowania byłyby Pani/Pana zdaniem najkorzystniejsze dla Polski?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 07.10.2023 06:54

Mateusz Morawiecki i Donald Tusk

Mateusz Morawiecki i Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka, Darek Delmanowicz

Wybory parlamentarne, które wyłonią nowy parlament odbędą się za tydzień, 15 października. Kampania wyborcza potrwa do północy, 14 października, gdy rozpocznie się cisza wyborcza.

Wybory 2023: Na co wskazują sondaże?

Sondaże wskazują, że wybory wygra PiS, ale poparcie, które uzyska, nie pozwoli mu prawie na pewno uzyskać bezwzględnej większości w Sejmie. Jako potencjalnego koalicjanta PiS wskazuje się Konfederację, ale z publikowanych ostatnio sondaży wynika, że również koalicja PiS i Konfederacji nie zdobyłaby większości. Ostatnie sondaże wskazują, że szanse na większość ma koalicja KO-Trzeciej Drogi i Lewicy. Wszystkie te trzy partie deklarują współpracę przy tworzeniu rządu po wyborach.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: PiS traci i nie ma większości nawet z Konfederacją. KO poprawia wynik

W najbliższym czasie czeka nas jeszcze debata wyborcza, w której wezmą udział przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów. Koalicję Obywatelską będzie w czasie debaty reprezentować Donald Tusk, a PiS - Mateusz Morawiecki. W debacie wezmą też udział Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi, Krzysztof Bosak z Konfederacji, Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy i Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców. Będzie to jedyna debata przedwyborcza w takiej formule - tzn. taka, w której wezmą udział przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów.

Polską od 2015 rządzi rząd PiS, który de facto jest rządem koalicyjnym trzech formacji tworzących tzw. Zjednoczoną Prawicę - do 2021 roku były to rządy PiS-u, Solidarnej Polski i Porozumienia, w 2021 roku Porozumienie zastąpiła w tej koalicji Partia Republikańska, a Solidarna Polska zmieniła nazwę na Suwerenna Polska. Kandydaci wszystkich tych partii startują w wyborach z listy PiS.

Wcześniej, w latach 2007-2015 Polska rządziła koalicja PO-PSL, a w latach 2005-2007 najpierw PiS, który tworzył rząd mniejszościowy, a potem koalicja PiS-Samoobrona-LPR.

Ostatnim rządem, w skład którego nie wchodził ani PiS, ani KO, był mniejszościowy rząd Marka Belki.

Sondaż: 22 proc. badanych nie potrafi wskazać partii, której rządy byłyby najkorzystniejsze dla Polski

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl poprosiliśmy, aby wskazali ugrupowanie, którego rządy byłyby najkorzystniejsze dla Polski.

Najwięcej - 29,1 proc. badanych - wskazało Koalicję Obywatelską.

PiS wskazało 19 proc. respondentów.

11 proc. badanych wskazało Nową Lewicę.

Po 6,8 proc. badanych wskazało Konfederację i Polskę 2050 (w badaniu była ona reprezentantem Trzeciej Drogi, tworzonej też przez PSL - red.)

2,5 proc. respondentów uważa, że najkorzystniejsze dla Polski byłyby rządy Bezpartyjnych Samorządowców.

Według 2,8 proc. badanych najkorzystniejsze byłyby rządy innej partii.

22 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

37 proc.

Tyle osób mających powyżej 50 lat wskazuje KO jako formację, której rządy byłyby najkorzystniejsze dla Polski

- Częściej niż pozostali respondenci na Koalicję Obywatelską wskazują osoby, które skończyły 50 lat (37%). Sprawowanie władzy przez ugrupowanie, którego liderem jest Donald Tusk byłoby najkorzystniejszym rozwiązaniem dla kraju w opinii częściej niż co trzeciej osoby o dochodach mieszczących się w granicach 4001 zł – 5000 zł miesięcznie i 2 na 5 osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, Koalicję Obywatelską najczęściej wskazują osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe (32%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3-4 października 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Wybory parlamentarne, które wyłonią nowy parlament odbędą się za tydzień, 15 października. Kampania wyborcza potrwa do północy, 14 października, gdy rozpocznie się cisza wyborcza.

Wybory 2023: Na co wskazują sondaże?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie