Sondaż: PiS wygrywa, ale to opozycja ma powody do radości

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższy weekend wygrałby je PiS - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Publikacja: 20.09.2023 06:45

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Z badania przeprowadzonego w dniach 16-17 września, a więc już po nagłośnieniu przez media tzw. afery wizowej wynika, że na PiS chciałoby zagłosować 32,8 proc. respondentów - o 0,7 punktu proc. mniej niż przed tygodniem.

Sondaż: Konfederacja traci poparcie

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem 26,3 proc. - to poparcie mniejsze o 1,7 punktu proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - na tę koalicję wyborczą chce głosować 10,6 proc. badanych, a więc o 1,4 punktu proc. więcej, niż przed tygodniem.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto powinien zostać premierem rządu opozycji?

Zbliżone do Trzeciej Drogi poparcie ma Lewica, na którą chce głosować 10,2 proc. respondentów (wzrost o 1,3 punktu proc.).

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, która jednak traci poparcie - obecnie chce na nią głosować 9,5 proc. badanych, o 1,7 punktu proc. mniej niż przed tygodniem.

235

Na tyle mandatów może liczyć koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy

Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na 3,4 proc. poparcia co oznacza przekroczenie progu zapewniającego wypłatę im partyjnej subwencji (3 proc.).

Sondaż: KO z Trzecią Drogą i PSL ma większość bezwzględną

W przeliczeniu na mandaty, według symulacji przedstawionej przez Wirtualną Polskę, PiS może liczyć na 185 mandatów, KO - na 145, Trzecia Droga - na 46, Lewica - na 45, a Konfederacja na 39. Ostatni mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Czytaj więcej

Sondaż: PiS stoi w miejscu, poparcie dla KO spadło. Konfederacja piąta

Taki wynik wyborów oznaczałby, że PiS wraz z Konfederacją może liczyć na 224 głosy. Z kolei KO, Lewica i Trzecia Droga dysponują 235 głosami, czyli bezwzględną większością.

Z sondażu wynika też, że frekwencja w wyborach może zbliżyć się do 60 proc. - udział w wyborach deklaruje 59,5 proc. ankietowanych (z czego 49,7 proc. deklaruje, że "zdecydowanie" weźmie udział w wyborach).

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 16-17 września 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Z badania przeprowadzonego w dniach 16-17 września, a więc już po nagłośnieniu przez media tzw. afery wizowej wynika, że na PiS chciałoby zagłosować 32,8 proc. respondentów - o 0,7 punktu proc. mniej niż przed tygodniem.

Sondaż: Konfederacja traci poparcie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?