„Świetna wiadomość! USA i Polska zakończyły negocjacje nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej (EDCA), która wprowadzi w życie wspólna wizję naszych prezydentów dotyczącą amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce” - ogłosiła rano 31 lipca na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Później tego dnia w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda spotkał się m.in. z premierem, ministrami obrony oraz spraw zagranicznych, by, jak podano w oficjalnym komunikacie, omówić stan realizacji uzgodnień między prezydentami Polski i Stanów Zjednoczonych zawartych w 2019 r. oraz podczas czerwcowej wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, „przede wszystkim w kontekście zakończenia negocjacji Umowy o współpracy obronnej, a także planów przeniesienia do Polski elementów dowództwa V Korpusu Armii USA”.

15 sierpnia sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisali w Warszawie umowę o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce i m.in. utworzenie w naszym kraju Wysuniętego Dowództwa V Korpusu USA.

W środę Mosbacher poinformowała na Twitterze, że na siedzibę wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu US Army wybrany został Poznań. Sam V Korpus jest zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych w Fort Knox w stanie Kentucky.

„Przybycie żołnierzy planowane jest na październik” - podkreślono natomiast we wpisie z konta ambasady. Dowództwo V Korpusu będzie składało się z około 635 żołnierzy, z czego część zostanie rozmieszczona rotacyjnie na wysuniętym stanowisku dowodzenia w Poznaniu” - czytamy w komunikacie.

„Podstawową misją nowego wysuniętego dowództwa będzie planowanie operacyjne, dowodzenie misją i nadzór nad siłami rotacyjnymi w Europie. Zapewni również dodatkowe możliwości wspierania sojuszników i partnerów w regionie” - dodano w oświadczeniu.