Wojna będzie za trzy lata? Gen. Waldemar Skrzypczak: Straszy się nas czarnymi scenariuszami

W przypadku wojny obrona cywilna jest bardzo ważna, to kwestia przygotowania narodu do przetrwania - ocenił w Polsat News gen. Waldemar Skrzypczak. Z kolei gen. Bogusław Pacek zaznaczył, że choć widać, iż Rosja przygotowuje się do większej wojny, to nie ma danych, że ta wojna będzie.

Publikacja: 14.03.2024 23:58

Gen. Waldemar Skrzypczak

Gen. Waldemar Skrzypczak

Foto: TV.RP.PL

Prezydent USA Joe Biden mówił niedawno, że prezydent Rosji Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. "Epoka powojenna już minęła, żyjemy w nowych czasach, w epoce przedwojennej" - taką deklarację w serwisie X (dawniej Twitter) zamieścił z kolei premier Donald Tusk (PO). - Dziś jesteśmy mniej bezpieczni, niż 5 lat temu - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czy Polsce grozi wojna i czy polskie państwo oraz społeczeństwo jest do niej przygotowane? Na ten temat w debacie zorganizowanej w Polsat News wypowiadał się w czwartek m.in. gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Powiedział, że w 2014 r., gdy Rosjanie dokonywali aneksji Krymu, zagrożenia wojną nie było. - To zagrożenie teraz narasta i według oceny naszych ekspertów i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery, mamy trzy lata - dodał Skrzypczak. - Przyjmijmy, że to czas, który daje nam szansę, żebyśmy się do tego, co może być dla nas zagrożeniem, przygotowali - podkreślił.

Czytaj więcej

Stoltenberg: Rekordowe wydatki na armie w NATO. Ukraina bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek

Gen. Bogusław Pacek: Nie ma danych, które potwierdzałyby, że wojna będzie

Inny pogląd wyraził gen. Bogusław Pacek, były Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej i były radca ministra obrony narodowej. - Z całą pewnością widać wyraźnie, że Rosja przygotowuje się do większej wojny, ale nie ma dzisiaj jeszcze takich danych, które potwierdzałyby, że ta wojna będzie - zastrzegł. Dodał, że albo "politycy wiedzą więcej i nie informują nas o zagrożeniach, które mogą nastąpić za rok, dwa czy trzy, albo jest jakaś atmosfera, którą wszyscy żyjemy". - Co nie zmienia faktu, że przygotowanie powinno nas obowiązywać zawsze. (...) Im bardziej żyjemy spokojnie, tym bardziej jesteśmy zagrożeni. Ten, który się przygotowuje do wojny, jest przygotowany dobrze, tej wojny nigdy nie spotyka - dodał.

Wydatki na obronność wybranych państw (dane SIPRI)

Wydatki na obronność wybranych państw (dane SIPRI)

PAP

Gen. Waldemar Skrzypczak: Celem uderzeń będzie infrastruktura cywilna

Gen. Waldemar Skrzypczak ocenił, że w przypadku konfliktu zbrojnego bardzo ważna jest kwestia obrony cywilnej i szkoleń. - To jest kluczowe, bo to jest kwestia przygotowania narodu do przetrwania wojny - podkreślił. - Z doświadczenia wiemy, że wojny, które dotykały Polskę, dotykały najbardziej ludność cywilną. II wojna światowa była tego przykładem, gdzie Polska utraciła 6 milionów ludzi. To bardzo dużo - dodał.

- Mamy 38 mln obywateli, którzy powinni być przygotowani do tego, żeby przeżyć w warunkach wojny - przekonywał gen. Skrzypczak. Zaznaczył, że walka na wojnie to sprawa armii. - Ale wiadomo po przykładach na Ukrainie, że obiektem uderzeń będą również infrastruktura krytyczna, miasta, osiedla, wsie, gdzie żyją ludzie - mówił były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Brytyjski system obrony przeciwrakietowej w Polsce. Zmiana decyzji

Szef BBN Jacek Siewiera mówił pod koniec 2023 roku, że Polska i kraje wschodniej flanki NATO mają trzy lata, by przygotować się do ewentualnej konfrontacji z Rosją. W programie padła uwaga, że w Polsce nie ma nawet ustawy o obronie cywilnej. - Nie mamy strategii informacyjnej, od tego trzeba zacząć. Musimy rozpocząć od strategii informacyjnej, która przygotuje nas mentalnie do tego, co może nas spotkać w wyniku kataklizmu, jakim będzie wojna - skomentował gen. Skrzypczak.

Gen. Skrzypczak: Strategia informacyjna ma nas chyba wystraszyć

- Nie ma strategii informacyjnej. Ta, której doświadczamy teraz, jest strategią, która ma nas chyba wystraszyć. Nas się straszy cały czas czarnymi scenariuszami, do czego może doprowadzić wojna, nie buduje się w nas wiary, odporności i przekonania, że trzeba się do tego przygotować - ocenił.

Porównanie potencjałów militarnych NATO i Rosji

Porównanie potencjałów militarnych NATO i Rosji

PAP

- Dopóki nie będzie strategii informacyjnej, która będzie m.in. służyła przygotowaniu społeczeństwa do tego, co może się wydarzyć, nie będzie żadnych efektów - podkreślił. - Bo to jest budowanie wiary w to, że my tę wojnę możemy... nie mówię o wygraniu, ale przetrwać - dodał.

Gen. Waldemar Skrzypczak przekonywał, że ustawa o obronie cywilnej to za mało i że powinna odbyć się dyskusja nad tym, co powinno zostać zbudowane dla społeczeństwa.

Widać wyraźnie, że Rosja przygotowuje się do większej wojny, ale nie ma dzisiaj jeszcze takich danych, które potwierdzałyby, że ta wojna będzie.

Gen. Bogusław Pacek

- Obrona cywilna to jest bardzo wąski zakres działań i odpowiedzialności - mówił. - To ma być objęte rozległym systemem, obejmującym wszystkie dziedziny życia i funkcjonowania narodu - dodał. Były dowódca Wojsk Lądowych wyraził pogląd, że w tej dyskusji powinno wziąć udział społeczeństwo.

Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?