Co Polacy sądzą na temat przywrócenia powszechnej służby wojskowej? Zapytano w sondażu

Niemal połowa Polaków uważa, że powinno się przywrócić w kraju powszechną służbę wojskową - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost".

Publikacja: 26.02.2024 19:46

Co Polacy sądzą na temat przywrócenia powszechnej służby wojskowej? Zapytano w sondażu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Zachodni dowódcy wojskowi i analitycy ostrzegają, że Rosja w najbliższych latach może odbudować swoją armię i przeprowadzić atak na państwa członkowskie NATO.

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uważa, że wschodnia flanka NATO ma trzyletni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji.

– To czas, w którym na wschodniej flance musi powstać potencjał będący jasnym sygnałem odstraszającym przed agresją – mówił szef BBN. W tym kontekście elementem odstraszania Rosji może być budowa przez Polskę większej armii. – Wolą prezydenta RP jest, aby liczność wojska była zwiększana, a uzbrojenie trafiało do wojska – dodał Jacek Siewiera.

Czytaj więcej

Pobór do wojska w Polsce po porażce Ukrainy w wojnie z Rosją? Szef BBN odpowiada

Czy w Polsce powinien wrócić obowiązkowy powrót do wojska?

- Uważam, że na pewno jest właściwy czas na refleksję nad jakąś formą służby obywatelskiej. To nie jest kwestia jedynie poboru jako takiego, (lecz — red.) różnego rodzaju służby obywatelskiej i pewnej świadomości, zmiany również kulturowej, w której obywatel ma świadomość, że bycie obywatelem to nie jest jedynie fakt zamieszkiwania danego terytorium i uczestniczenia w rynku pracy danego terytorium, ale świadomości obowiązków również obywatelskiej służby wobec państwa, w którym żyje — mówił szef BBN.

O przywrócenie powszechnej służby wojskowej zapytano Polaków w sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla „Wprost”.

Za przywróceniem opowiedziało się 44,7 proc. respondentów. Przeciw takiej zmianie opowiada się 35,3 proc. badanych. Co piąty ankietowany nie ma w tej kwestii zdania.

W przypadku mężczyzn, 46,6 proc. chciałoby przywrócenia powszechnej służby wojskowej (42,9 proc. kobiet). 38,1 proc. jest przeciw (32,9 proc.) kobiet, a 15,3 proc. nie ma zdania (24,2 proc.).

Najwięcej zwolenników przywrócenia zasadniczej służby wojskowej jest wśród osób w wieku 35-49 lat — 50,3 proc. Najmniej wśród najmłodszych badanych w wieku do 24. roku życia — 31,8 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 20-21 lutego na próbie 800 osób.

Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24
Wojsko
Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki
Wojsko
Co wojsko testuje na granicy? Nowe rozwiązanie polskich podchorążych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wojsko
Do czego jest nam potrzebna bomba atomowa?