W komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że ruch kolumn pojazdów wojskowych będzie się odbywał zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP. "W ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych" - czytamy. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Przybycie i przejazd kolumn będą wykorzystane także przez uczestników ćwiczeń m.in. "do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami".

Czytaj więcej

Polskie czołgi dla Ukrainy. Premier Morawiecki potwierdza

Biorące udział w ćwiczeniach pojazdy mają "najczęściej" poruszać się w godzinach nocnych, "aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu". "Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu" - zastrzegło DGRSZ. Pojazdy będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. Wojsko przekazało, że przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zaapelowało do społeczeństwa o ochronę danych i niepublikowanie "informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk", a także lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, jak również danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. "Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" - czytamy w komunikacie.