Takie klasy powstaną od nowego roku szkolnego w 16 szkołach średnich (liceach i technikach) w całym kraju, po jednej w województwie. Wojsko opracowało mapę, na której można znaleźć szkołę. Na razie klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne tworzone są w ramach programu pilotażowego.
Z informacji, które otrzymaliśmy z MON, wynika, że każda klasa będzie mogła liczyć od 10 do maksymalnie 15 uczniów, to oznacza, że w pierwszym roku może się kształcić jednocześnie ponad 200 uczniów.
Program prowadzony będzie przez trzy pierwsze lata nauki w liceach i technikach, ostatni rok nauki przeznaczony jest na przygotowanie do matury. MON zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.
Jak informuje nas Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" program nauczania obejmie m.in. podstawy kryptografii, historię kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauczyciele mają prowadzić zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych.
Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach wojskowych, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.