Reklama

Czy sąd może nie dopuścić pełnomocnika strony do postępowania ?

Aktualizacja: 07.08.2009 11:27 Publikacja: 06.08.2009 02:21

[b]Czy przewodniczący składu orzekającego w sądzie pracy, bez głosowania w tej sprawie uczestniczących w rozprawie ławników, może nie dopuścić do udziału w sprawie pełnomocnika sprawującego zarząd majątkiem strony?[/b]

[b]Tak.[/b] Zmianą ustawy z 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw ustawodawca dopuścił w art. 87 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4B68C2F91CDE7031DDD092CDA76268D9?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] jako pełnomocników procesowych m.in. osoby sprawujące zarząd majątkiem lub interesami strony.

Przewodniczący m.in. otwiera, prowadzi i zamyka posiedzenia. [b]Może jednak uznać, że pełnomocnik nie posiada należytego umocowania albo że nie jest osobą, która jest uprawniona do reprezentacji strony.[/b] Sąd obowiązany jest do czuwania z urzędu, nad tym czy strona zastępowana jest w postępowaniu przez osobę, która może być jej pełnomocnikiem (art. 202 kodeksu postępowania cywilnego).

Jeśli przed sądem występuje osoba nieuprawniona, oznacza to brak właściwego umocowania, który powoduje nieważność postępowania (art. 379 pkt. 2 kodeksu postępowania cywilnego).

Należy pamiętać, że zgodnie z doktryną i orzecznictwem, kompetencje zarządcy polegają na stałym administrowaniu mieniem połączonym z kierowaniem pracami innych ludzi, a także podejmowaniem decyzji i prowadzeniem bieżącej działalności dążącej do osiągnięcia korzyści. Za zarząd uznaje się wydawanie poleceń, wykonywanie czynności administracyjnych np. zarządzanie gospodarstwem.

Reklama
Reklama

Prawdopodobnie w Pana sytuacji sąd uznał, iż takie przesłanki nie występują i z tego powodu nie dopuścił Pana do udziału w postępowaniu.

[i]Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/94983.html]rp.pl » Prawo » Wymiar sprawiedliwości » Postępowanie w sądzie » Postępowanie cywilne » Pełnomocnicy[/link].[/i]

Nieruchomości
Ceny transakcyjne nieruchomości już jawne. Rejestr otwarty dla wszystkich
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Prawo drogowe
Sąd: odstawienie prawej nogi to błąd eliminujący kierowcę
Praca, Emerytury i renty
1978,49 zł renty z ZUS od 1 marca. Te choroby uprawniają do świadczenia
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla każdego. Ci seniorzy nie otrzymają świadczenia
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama