W niedzielę 6 września zacznie obowiązywać ustawa o petycjach. To pierwsze tego typu przepisy w polskim ustawodawstwie. Do tej pory nie było uregulowań nakładających na urzędników obowiązek rozpatrywania petycji. W praktyce więc często były one lekceważone i trafiały do kosza.
Nowe przepisy dają prawo każdemu do składania petycji w imieniu własnym lub innych. Pod warunkiem jednak, że będą dotyczyły one problemów o charakterze publicznym, a nie prywatnym.
Prawo to będzie przysługiwało więc: osobom fizycznym, prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz organizacjom społecznym.
Tego typu pisma będzie można składać do organizacji, instytucji, urzędów władzy publicznej właściwych ze względu na przedmiot petycji. Ustawa dopuszcza dwie formy dla petycji: pisemną i online. Obie powinny zawierać: imię i nazwisko (lub nazwę składającego), miejsce jego zamieszkania (albo siedzibę), adres do korespondencji i oczywiście szczegółowy opis, czego dotyczy.
Ta przygotowana na piśmie musi ponadto zawierać podpis składającego, a przesłana online – adres jego poczty elektronicznej. Ten ostatni rodzaj petycji może być też opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym.