Dzięki nowelizacji możliwe będzie prowadzenie dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej. Zamawiający będzie mógł mobilnie, monitorować wszystkie wpisy, dokumentujące postępy budowy, za pomocą systemu EDB. Przy czym do 2030 r. dziennik budowy będzie można prowadzić również w formie tradycyjnej. Ponadto dopuszczone zostanie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej, z zachowaniem okresu przejściowego, w którym będzie można ja prowadzić także tradycyjnie w postaci papierowej.
Wśród regulacji, znalazły się i takie, które dotyczą działania portalu e-budownictwo, mającego służyć do obsługi administracyjnej usług procesu budowlanego. E-budownictwo to jeden z najważniejszych projektów cyfrowych Głównego Inspektora nadzoru Budowlanego (GUNB).
Dla usprawnienia procedur administracyjnych, ale także wzmocnienia bezpieczeństwa na budowach, regulacje zakładają też stworzenie centralnego rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i rejestru danych osób ukaranych z racji odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. System e-CRUB i elektroniczny formularz, będą pomagały samorządom branżowych przekazywać te dane do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Przy czy teraz nie będzie się to odbywało w trybie administracyjnym.
Uzupełniono także przepisy o obowiązku ustanowienia kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego, a także dotyczące rozbiórki. Doregulowano też sprawy dotyczące nakładania obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie i załączników projektu budowlanego.
Nowela umożliwia także uzgadnianie poszczególnych części projektu budowlanego sporządzanego w formie elektronicznej pod względem ochrony przeciwpożarowej. Dziś brak takiej możliwości, co w istotny sposób blokuje możliwość sporządzania projektów budowlanych w postaci elektronicznej.