Skarga do sądu kosztuje (patrz ramka), a to może skutecznie zniechęcić do dochodzenia swoich racji. Zamiast więc rezygnować, lepiej poprosić o prawo pomocy.
Jeśli sąd administracyjny przyzna je, przedsiębiorca nie będzie musiał ponosić kosztów sądowych. Na czym ono polega? Jest to instytucja, która pozwala dochodzić swoich racji przed sądami nawet tym osobom, których nie stać na ponoszenie kosztów procesu. O przyznanie prawa pomocy wnioskować mogą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Aby je uzyskać, wystarczy złożyć specjalny formularz wniosku o przyznanie pomocy (PPF – osoby fizyczne, PPPr – firmy). Formularze te dostępne są we wszystkich sądach administracyjnych oraz w Internecie pod adresem [link=http://www.nsa.gov.pl]www.nsa.gov.pl[/link].
Kiedy najlepiej złożyć wniosek? Przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi mówią, że można zrobić to zarówno przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku. Oczywiście wniosek taki jest wolny od opłat sądowych.
[srodtytul]Na co można liczyć... [/srodtytul]
Przyznane prawo pomocy może obejmować zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego). Przedsiębiorca może otrzymać pomoc całkowitą lub częściową. W pierwszym wypadku zwolniony będzie od kosztów sądowych. Dodatkowo otrzyma pełnomocnika. W drugim – pomoc będzie obejmowała tylko zwolnienie od opłat sądowych (w całości lub w części albo tylko od wydatków lub od opłat sądowych i wydatków).