Kto ma obowiązek zwrotu kosztów sądowych?

Publikacja: 11.02.2009 11:39

[b]Na jakiej podstawie sąd zasądził od uczestnika postępowania na rzecz wnioskodawczyni kwotę tytułem zwrotu kosztów postępowania ?[/b]

Przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] w zakresie zwrotu kosztów postępowania mają zastosowanie zarówno w sytuacjach, gdy w postępowaniu procesowym występują dwie przeciwstawne strony (powód i pozwany) między którymi toczy się spór jak również w sytuacji, gdy między podmiotami toczy się postępowanie nieprocesowe.

W postępowaniu spornym zgodnie z zasadą zwrotu kosztów celowych zawartą w art. 98 k.p.c. zwracalne są tylko te koszty, które niezbędne do celowego dochodzenia praw i obrony.Sąd może to korygować w ramach swobodnej oceny dowodów. Następna zasada odpowiedzialności za wynik stwierdza, że koszty zwraca ten, kto sprawę przegrał, wyjątkiem jest tzw. złośliwe powództwo o którym mowa w art. 101 k.p.c. Przez przegranie sprawy należy rozumieć przegraną zarówno z powodów merytorycznych jak i formalnych.

Do niezbędnych kosztów procesu zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Jednak zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.

Jeżeli zaś chodzi o postępowanie nieprocesowe, istotne znaczenia ma tutaj art. 520 k.p.c i następne. Każdy uczestnik ponosi zasadniczo koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.

Więcej informacji na ten temat w artykułach: "[link=http://www.rp.pl/artykul/127548.html]Przegrywający proces zwraca koszty[/link]", "[link=http://www.rp.pl/artykul/89813,138422_Placi_ten__kto_wszczyna_sprawe_.html]Płaci ten, kto wszczyna sprawę[/link]".

Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/89813.html]rp.pl » Prawo » Wymiar sprawiedliwości » Postępowanie w sądzie » Koszty sądowe [/link].

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne