[b]Na jakiej podstawie sąd zasądził od uczestnika postępowania na rzecz wnioskodawczyni kwotę tytułem zwrotu kosztów postępowania ?[/b]
Przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] w zakresie zwrotu kosztów postępowania mają zastosowanie zarówno w sytuacjach, gdy w postępowaniu procesowym występują dwie przeciwstawne strony (powód i pozwany) między którymi toczy się spór jak również w sytuacji, gdy między podmiotami toczy się postępowanie nieprocesowe.
W postępowaniu spornym zgodnie z zasadą zwrotu kosztów celowych zawartą w art. 98 k.p.c. zwracalne są tylko te koszty, które niezbędne do celowego dochodzenia praw i obrony.Sąd może to korygować w ramach swobodnej oceny dowodów. Następna zasada odpowiedzialności za wynik stwierdza, że koszty zwraca ten, kto sprawę przegrał, wyjątkiem jest tzw. złośliwe powództwo o którym mowa w art. 101 k.p.c. Przez przegranie sprawy należy rozumieć przegraną zarówno z powodów merytorycznych jak i formalnych.
Do niezbędnych kosztów procesu zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Jednak zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.