Dotychczasowe postanowienie kodeksu postępowania cywilnego o umorzeniu postępowania powodowało niepożądane konsekwencje. Przykładowo, na skutek odmowy wciągnięcia wierzytelności powoda na listę wierzytelności w postępowaniu upadłościowym wierzyciel (powód), któremu umorzono postępowanie, mógł być zmuszony do tego, aby ponownie wytaczać proces o swą należność, co wiązało się z ponoszeniem przez niego dodatkowych kosztów.
Z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości oznaczało to w takim wypadku konieczność prowadzenia postępowania na nowo, nawet wtedy gdy umorzeniu uległ proces toczący się w drugiej instancji, a nawet w postępowaniu kasacyjnym przed Sądem Najwyższym.
Nowe regulacje znajdą zastosowanie również do spraw będących w toku
Po zmianie przepisów od 3 maja ogłoszenie upadłości pozwanego spowoduje jedynie zawieszenie, a nie, jak dotychczas, umorzenie postępowania cywilnego.
Po zawieszeniu postępowania nastąpi jego podjęcie z udziałem syndyka lub zarządcy masy upadłości (tak będzie w wypadku roszczenia niepodlegającego zgłoszeniu do masy upadłości lub w razie odmowy wciągnięcia wierzytelności na listę wierzytelności) bądź postępowanie zostanie umorzone (w razie wciągnięcia wierzytelności powoda na listę wierzytelności w postępowaniu upadłościowym).