Niekorzystną dla skarżących zasadę potwierdził ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że w postępowaniu przed sądem administracyjnym ze skargi na indywidualną interpretację prawa podatkowego nie obowiązuje zasada zakazu rozstrzygania na niekorzyść skarżącego (sygn. akt II FSK 2608/10).
Co do zasady zgodnie z postępowaniem przed sądami administracyjnymi, sąd nie może wydać orzeczenia na niekorzyść skarżącego. Wyjątkiem są sytuacje w których stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. W przypadku skarg dotyczących interpretacji podatkowych sąd kasacyjny doszedł jednak do wniosku, że ten zakaz nie ma zastosowania.
To tylko wykładnia
W uzasadnieniu tego niekorzystnego dla skarżących rozstrzygnięcia NSA przypomniał, że podlegająca zaskarżeniu do sądu administracyjnego indywidualna interpretacja prawa podatkowego nie jest aktem administracyjnym, a więc nie rozstrzyga o prawach i obowiązkach jej adresata. Wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego stanowi czynność z zakresu administracji publicznej. Wynikiem tej czynności jest wydanie pisma zawierającego – przedstawiającego ocenę możliwości zastosowania oraz wykładnię określonych przepisów prawa podatkowego. Skład orzekający uznał, że czynność ta nie dotyczy uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, a tylko o nich się wypowiada. Polega ona bowiem wyłącznie na udzieleniu informacji, nie wiąże się natomiast z przyznaniem, stwierdzeniem albo uznaniem uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa.
Interpretacja tworzy jedynie stan udzielenia informacji o możliwościach stosowania i wykładni prawa, do której jej adresat może się zastosować, choć niewątpliwie nie ma takiego obowiązku. Zastosowanie się do interpretacji zależy od woli zainteresowanego. Dopiero gdy tak się stanie może to spowodować powstanie ochrony prawne (jednak wyłącznie w przypadku zmiany lub uchylenia interpretacji, do której zainteresowany się zastosował, lub nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej). Indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego nie mają też mocy formalnie wiążącej w stosunku do organów podatkowych.
Sąd nie zastąpi fiskusa
Zdaniem NSA w tym przypadku wyrok (rozstrzygnięcie i uzasadnienie) sądu administracyjnego ocenia tylko legalność, w żadnym wypadku nie stanowi indywidualnej interpretacji.