Brakuje przepisów dotyczących petycji i w efekcie urzędnicy często je lekceważą. Chcą to zmienić senatorowie.
Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie ich projektu ustawy w sprawie petycji. Będzie można je składać w imieniu własnym lub innych osób, ale tylko w sprawach publicznych. Adresatem petycji mogą być urzędy lub organizacje wykonujące zadania zlecone administracji. Prawo do ich składania będą miały: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz organizacje społeczne.
W petycji nie może zabraknąć imienia i nazwiska lub nazwy składającego, miejsca jego zamieszkania albo siedziby oraz adresu do korespondencji. Powinna też zawierać szczegółowy opisu problemu, którego dotyczy. Petycje będą mogły być składane w formie tradycyjnej, tj. pisemnej, oraz online.
Projekt zawiera także przepisy o petycjach składanych do Sejmu i Senatu. Mają je rozpatrywać – w zależności od ich charakteru – właściwe komisje.
Projekt ustawy nakazuje adresatom petycji rozpatrywanie ich bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia. By jednak zapobiec pieniactwu, senatorowie proponują, żeby petycję można było pozostawić bez rozpatrzenia, jeżeli dany podmiot (osoba) wcześniej już występował w danej sprawie.