Sposoby zapłaty
Czy muszę od razu wnosić wpis od skargi, którą kieruję do sądu? Obawiam się, że zapłacę za mało, a nie wiem, jakie to może mieć skutki.
Obowiązek uiszczenia wpisu istnieje od momentu wniesienia skargi. Jeśli jednak podatnik obawia się błędnego obliczenia wpisu stosunkowego lub też nie zna wysokości wpisu stałego, może nie wnosić go ?w momencie składania skargi.
W takim razie sąd wezwie go do uiszczenia wpisu ?w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Trzeba jednak pamiętać, że nieuiszczenie wpisu ?w ogóle skutkuje odrzuceniem skargi.
Zasadniczo wpis powinien być uiszczony ?w prawidłowej wysokości, wynikającej z przepisów ?lub z wezwania sądu. Wpłacenie kwoty zbyt małej traktowane jest tak samo jak brak wpisu. Wpłacenie kwoty zbyt dużej już takiego skutku nie wywołuje, natomiast sąd zwraca stronie różnicę z urzędu na jej koszt. Inaczej wygląda tryb wnoszenia wpisu stałego, gdy skargę do sądu składa adwokat lub radca prawny, działający jako pełnomocnik strony. W tym przypadku konieczne jest uiszczenie wpisu stałego już w momencie wnoszenia skargi, tj. kierowania jej do sądu za pośrednictwem organu. Nieopłacenie skargi skutkuje ?jej odrzuceniem.
Do jakiej kasy
W jaki sposób należy wnosić opłatę sądową, gdy skarżę niekorzystną dla mnie decyzję podatkową?