Mężczyzna przesłał do prezesa sądu rejonowego wniosek o udostępnienie informacji publicznej, powołując się przy tym na Konstytucję oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej. Konkretnie zażądał przesłania wszystkich wyroków wraz z uzasadnieniami z lat 2010-2014, wydanych w sprawach rejestrowanych w repertorium C. Wszystkie wiadomości miały zostać zapisane na płycie CD/DVD.
Organ wezwał wnioskodawcę do uiszczenia kwoty ponad czterech tysięcy złotych, tytułem opłaty za udzielenie informacji publicznej. Dodał, iż w przypadku przekazania danych w wersji papierowej, byłby to koszt przekraczający pięć tysięcy złotych. Nie przesłał w nim jednak żadnych informacji, o jakie wnioskował mężczyzna.
Ten postanowił złożyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność organu, polegającą na nieudostępnieniu informacji publicznej przy jednoczesnym niewydaniu rozstrzygnięcia w sprawie odmowy jej udostępnienia.
Zainteresowany zażądał zobowiązania przez sąd do przekazania mu danych oraz wymierzenia prezesowi grzywny.
Szef sądu rejonowego skierował do mężczyzny kolejne pismo, w którym poinformował, że z przyczyn technicznych, realizacja wniosku w całości jest utrudniona. Jako przyczynę wskazał ograniczenia sprzętowe w sądzie rejonowym.