Skuteczne doręczenie decyzji administracyjnej przez InPost

Doręczenie decyzji administracyjnej przez spółkę InPost, gdy jeszcze nie była publicznym operatorem pocztowym, nie było skuteczne.

Publikacja: 04.08.2015 07:55

Skuteczne doręczenie decyzji administracyjnej przez InPost

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Decyzję zobowiązującą Henryka K. do zwrotu opłaty zastępczej za pobyt matki w domu opieki wydał w 2012 r. dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieradzu.

Odwołanie Henryka K. od tej decyzji wpłynęło do samorządowego kolegium odwoławczego dopiero po roku jako odwołanie od decyzji doręczonej przez miejskiego urzędnika w maju 2013 r.

Kolegium uznało, że decyzję doręczono w kwietniu 2012 r., wobec czego już dawno minął termin odwołania. Zajęła się tym wówczas spółka InPost, która przejęła część rynku usług pocztowych. Było to tzw. doręczenie zastępcze. Kiedy nie można, mimo dwóch awizo, doręczyć przesyłki, operator pocztowy przechowuje ją przez 14 dni, a po tym terminie odsyła nadawcy. Takie zastępcze doręczenie uznaje się za skuteczne.

SKO oceniło, że InPost spełnił swój obowiązek. Nie ma podstaw do przyjęcia, że przed 1 stycznia 2013 r., czyli przed znowelizowaniem przepisów k.p.a., tylko Poczta Polska mogła być operatorem publicznym. Pisma urzędowe mogły doręczać wszystkie podmioty świadczące usługi pocztowe, w tym InPost.

– Kolegium przemilczało, że decyzja dyrektora MOPS nie została mi doręczona przez Pocztę Polską, do czego zobowiązywały przepisy obowiązujące do 1 stycznia 2013 r., lecz przez spółkę z o.o. InPost, która uzyskała status publicznego operatora pocztowego dopiero od 1 stycznia 2013 r. – mówi Henryk K. – Należało więc uznać, że decyzji nie dostałem w 2012 r. w drodze doręczenia zastępczego, lecz dopiero w maju 2013 r.

WSA uznał stanowisko SKO za błędne. Stwierdził, że w stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2013 r. doręczenie decyzji przez inny podmiot niż Poczta Polska nie mogło być skuteczne. Tę ocenę podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny.

Obecnie na polskim rynku pocztowym działają różni niezależni operatorzy. Sprawa Henryka K. dowodzi jednak, że mogą jeszcze istnieć zaszłości z okresu, kiedy na pocztowym rynku dominowała Poczta Polska, a niezależni operatorzy pocztowi, w tym InPost, dopiero znajdowali na nim swoje miejsce. A doręczenia są ważnym elementem procedury administracyjnej. Zależą od niego terminy do wnoszenia odwołań.

Ostatecznie Henryk K. przegrał jednak sprawę, ponieważ odwołanie wniósł o jeden dzień za późno.

sygnatura akt: I OSK 515/14

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo