Urzędnik wykona fotokopię z ksiąg aktu stanu cywilnego

Na wniosek zainteresowanego urzędnik stanu cywilnego wykona fotokopię przechowywanego w księdze aktu stanu cywilnego i odpłatnie przekaże go pocztą lub drogą elektroniczną.

Aktualizacja: 06.09.2016 07:58 Publikacja: 06.09.2016 07:42

Urzędnik wykona fotokopię z ksiąg aktu stanu cywilnego

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych 5 września 2016 r. rozpoczęła pierwsze czytanie komisyjnego projektu nowelizacji prawa o aktach stanu cywilnego.

– Projekt powstał na bazie skierowanej do Sejmu petycji obywatelskiej – mówiła poseł Joanna Augustynowska. – I co do zasady uzupełnia przewidziane ustawą z 28 listopada 2014 r. prawo obywateli do samodzielnego sporządzenia fotokopii akt stanu cywilnego przechowywanego w księgach o możliwość sporządzenia takiej fotokopii, na wniosek i za odpłatnością, przez wyspecjalizowanego pracownika urzędu stanu cywilnego – uzasadniała poseł.

Rozwiązanie to z jednej strony zapewni obywatelom możliwość uzyskania fotokopii akt bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie (oszczędność na kosztach podróży). Z drugiej zaś strony zabezpieczy leciwe już księgi stanu cywilnego przed zniszczeniem.

– Wykonaniem fotokopii będzie się zajmował urzędnik stanu cywilnego, który co do zasady wie, jak się z takimi materiałami obchodzić – uzasadniała posłanka Augustynowska. – Oczywiście taka fotokopia nie będzie miała mocy dokumentu urzędowego, a za jej wykonanie oraz dostarczenie wnioskodawca będzie płacił – wskazywała. I wyjaśniła, że aby zapewnić gminom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do świadczenia takich usług, projekt przewiduje vacatio legis do 1 lipca 2017 r. Urzędy bowiem powinny np. zakupić aparat cyfrowy oraz ustalić cennik.

Projekt popierają organizacje samorządowe. Zwracają jednak uwagę na konieczność uregulowania w ustawie przynajmniej stawki maksymalnej opłaty za wykonanie fotokopii przez urzędnika USC. Podobne stanowisko zaprezentowało Biuro Legislacyjne Sejmu.

Z tych względów pierwsze czytanie będzie kontynuowane na kolejnym posiedzeniu.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo