Zarząd Poczty Polskiej poinformował związki zawodowe o wyrażonym uchwałą zamiarze redukcji zatrudnienia i rozpoczął proces konsultacji ze stroną społeczną. - Przez najbliższe 20 dni wszystkie organizacje związkowe działające w Poczcie Polskiej będą miały możliwość wypowiedzenia się na tak ważny dla przyszłości Poczty temat. Samo rozpoczęcie konsultacji nie oznacza uruchomienia Programu Dobrowolnych Odejść – czytamy w komunikacie zarządu.
Czytaj więcej
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowe...
Program Dobrowolnych Odejść w Poczcie Polskiej
W przesłanej związkom zawodowym propozycji wskazał on dwa etapy działań. W pierwszym realizowany będzie Program Dobrowolnych Odejść. Zakłada on możliwość rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron. Decyzja pracownika o ewentualnym wyborze tego rozwiązania będzie jednocześnie oznaczała możliwość skorzystania z programu osłonowego. Poza odprawą wynikającą z ustawy, dla uprawnionych pracowników przewidywana jest rekompensata, której wysokość może stanowić równowartość 9-krotności lub 5-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikowi na koniec 2024 r. W tym pierwszym przypadku wypłata rekompensaty następowałaby w dziewięciu ratach miesięcznych, w drugim w terminie 21 dni od daty rozwiązania stosunku pracy.
Czytaj więcej
Ruszył Program Dobrowolnych Odejść w Poczcie Polskiej. W pierwszym etapie propozycję odejścia otr...
Wybór wariantu dobrowolnej rekompensaty należeć ma wyłącznie do pracownika. - Uwzględniając odprawę i rekompensatę, łączne zabezpieczenie finansowe może wynieść równowartość nawet rocznego wynagrodzenia – wskazują władze spółki.