Mimo że mediacja jest nawet dziesięć razy tańsza niż postępowanie sądowe i kilka razy szybsza, wciąż stosowana jest w Polsce zbyt rzadko. To wnioski płynące z analizy przygotowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju.
– Konieczna jest większa promocja i popularyzacja mediacji – mówi Anna Wąsowska, autorka analizy FOR „Mediacja szansą na usprawnienie wymiaru sprawiedliwości". – Mimo że przepisy są coraz lepsze, dają możliwość jej stosowania, ciągle niewiele osób o niej wie, a więc i nie korzysta – dodaje Wąsowska.
W analizie zwraca uwagę na to, że chociaż głównym celem wprowadzenia mediacji było odciążenie wymiaru sprawiedliwości, to właśnie tam jest spory opór. Sędziowie mają bowiem za mało informacji o mediacji, nie są motywowani do przekazywania spraw mediatorom, brakuje platformy współpracy środowiska mediatorów i sędziów.
Forum Obywatelskiego Rozwoju zwraca także uwagę, że strony, które wiedzą, że przegrają proces, mogą celowo nie godzić się na mediację, w ich interesie nie leży bowiem szybkie rozstrzygnięcie. Zdaniem autorów analizy także część środowiska prawniczego nie zawsze jest przyjaźnie nastawiona do mediacji ze względów finansowych. Pełnomocnicy mogą bowiem preferować reprezentowanie stron w długotrwałym procesie sądowym.
Fundacja przekonuje, że mediacja jest bardziej efektywna i tańsza. O ile bowiem koszt postępowania sądowego sięga 47 tys. euro, o tyle mediacji – 10 tys. euro. Jest też szybsza – postępowanie sądowe trwa 540 dni, mediacja – 42 dni.