Aktualizacja: 07.07.2016 08:13 Publikacja: 07.07.2016 07:49
Foto: www.sxc.hu
Joshua Browder, 19-letni student Uniwersytetu Stanforda, stworzył aplikację DoNotPay, która pozwala samodzielnie generować odwołania od mandatów drogowych. W ciągu 21 miesięcy od jej uruchomienia użyto jej już 250 tys. razy w Nowym Jorku i Londynie. W ponad 60 proc. przypadków stworzone przez nią dokumenty pozwoliły uniknąć mandatu. Twórca planuje rozszerzyć działanie programu tak, by pomagał m.in. uzyskać odszkodowanie za opóźniony samolot.
To niejedyny przypadek „prawniczego robota" ostatnich miesięcy. W maju jedna z największych amerykańskich kancelarii Baker & Hostetler zatrudniła w dziale upadłościowym Rossa – stworzonego przez IBM robota opartego na superkomputerze Wilson. Potrafi nie tylko przeszukiwać dostępne w sieci bazy przepisów, orzecznictwa i literatury, ale też samodzielnie wybiera najistotniejsze spośród tysięcy wyników. Na tej podstawie umie odpowiadać na zadawane ustnie pytania, popierając swoje hipotezy argumentami. Uczy się też podczas kontaktów z ludźmi. Nieoficjalnie zatrudnienie podobnych robotów planują inne duże kancelarie zza oceanu.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas