Autorzy raportu przygotowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami podkreślają, że  efekty oszczędzania są najbardziej widoczne dopiero przy systematycznym oszczędzaniu kwot powyżej 100 zł miesięcznie. PwC analizowało trzy produkty w ramach tzw. III filaru – indywidualne konto emerytalne (IKE), indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz pracownicze programy emerytalne (PPE).

Jak czytamy w raporcie, wybór między produktami służącymi dodatkowemu oszczędzaniu na emeryturę jest uzależniony od indywidualnej sytuacji finansowej i preferencji w zakresie korzystania z odmiennych dla tych produktów ulg i ułatwień. Wybierając produkt, należy więc wziąć pod uwagę odmienne rozłożenie w czasie benefitów wynikających z konstrukcji poszczególnych produktów, m.in. korzyść w przypadku IKE oraz PPE materializuje się dopiero w momencie zakończenia inwestycji (podczas wypłaty środków), zaś w IKZE już na początku ze względu na możliwość skorzystania z ulgi podatkowej.

Sam wybór produktu emerytalnego ma jednak drugorzędne znaczenie, gdyż najbardziej istotnymi elementami są regularne wpłacanie składek oraz odpowiedni dobór profilu inwestycyjnego do wieku. Należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię wysokości stałych opłat i dodatkowych kosztów związanych m.in. z zarządzaniem i wypłatą kapitału, gdyż produkty są oferowane przez różne typy podmiotów.

Jak wynika z wyliczeń PwC, kwota miesięcznej emerytury w IKZE jest niższa niż w IKE, ale należy pamiętać, że w przypadku IKE podatek pobierany jest wcześniej.