Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny (GPFG), zasilany przychodami Norwegii z tytułu eksploatacji złóż ropy naftowej, zarobił w 2013 r. 692 mld koron norweskich, co dało mu 15,9-proc. stopę zwrotu. Wyższą stopę zwrotu udało mu się uzyskać tylko raz w ponaddwudziestoletniej historii, w 2009 r.
Aktywa funduszu urosły w 2013 r. aż o 32 proc., przekraczając 5 bln koron (2,8 bln zł, licząc po średnim ubiegłorocznym kursie). Rząd zasilił giganta 239 mld koron, a kolejne 291 mld przyniosło osłabienie korony, które podbiło wyrażoną w tej walucie wartość jego zagranicznych inwestycji.
GPFG jest najbardziej przejrzystym funduszem państwowym świata. Co roku wraz z wynikami ujawnia pełny skład swojego portfela. Z jego sprawozdań wynika, że w Polsce inwestuje od 2008 r. W ubiegłym roku miał już udziały 83 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, warte łącznie 7,42 mld koron (3,99 mld zł). Rok wcześniej miał w portfelu akcje 50 polskich spółek, warte 6,85 mld koron (3,85 mld zł po średnim kursie korony wobec złotego z 2012 r.). W poprzednich latach wartość inwestycji GPFG na warszawskim parkiecie rosła szybciej, choć wolniej wydłużała się lista spółek, w których akcjonariacie jest obecny.
Te dane sugerują, że fundusz – a dokładnie dwie polskie firmy inwestycyjne, BPH TFI i Altus TFI, które zarządzają jego portfelem w Polsce – wykorzystał ubiegłoroczną korektę na GPW do zakupów akcji. Indeks WIG20 stracił w 2103 r. niemal 9 proc.
Choć lista polskich spółek, w których Norwegowie mają udziały, wydłużyła się o 33 pozycje, faktycznie weszli do akcjonariatu 43 firm. Jednocześnie jednak wycofali się z dziesięciu spółek, w których mieli udziały rok wcześniej. Dotyczy to m.in. banku Alior. Część firm, które pojawiły się w portfelu funduszu, to ubiegłoroczni debiutanci, np. PKP Cargo, Energa i Polski Holding Nieruchomościowy. W pierwszej z tych firm Norwegowie mają aż 4,8 proc. udziału w kapitale. Więcej mają jedynie w Zamecie (5 proc.). Średni udział GPFG w polskich spółkach z jego portfela to 1,76 proc., w porównaniu z 1,73 proc. rok wcześniej.