KNF: Wysokości odszkodowań za szkody osobowe w polisach komunikacyjnych mają być bardziej przewidywalne

Wysokości odszkodowań za szkody osobowe w polisach komunikacyjnych mają być bardziej przewidywalne. Zakłady muszą dostosować się do rekomendacji do końca roku.

Aktualizacja: 21.06.2016 17:00 Publikacja: 21.06.2016 16:47

KNF: Wysokości odszkodowań za szkody osobowe w polisach komunikacyjnych mają być bardziej przewidywalne

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Komisja Nadzoru Finansowego zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydała rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczącą procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dokument zawierający 21 zaleceń ma uporządkować kwoty wypłacanych odszkodowań.

Chodzi o szkody osobowe, czyli dotyczące człowieka, a nie zniszczonego pojazdu czy innego mienia. Odszkodowania za takie szkody są dużo wyższe i co najważniejsze, często zupełnie nieprzewidywalne i uzależnione od wyroku sądu, jeśli poszkodowany wszedł na ścieżką procesową z towarzystwem.

W ubiegłym roku na wypłaty odszkodowań z OC dla kierowców wzrosły aż o 16 proc. do niemal 7 mld zł, czyli najwyższego poziomu w historii. Za dynamicznym wzrostem wypłacanych kwot nie podąża wzrost ściąganej od klientów składki. W efekcie kwoty te mocno się rozjeżdżają. KNF widząc ten postępujący proces, postanowił dmuchać na zimne.

- Przepisy prawa nie zawierają żadnych kryteriów, jakimi należy kierować się przy określaniu wysokości zadośćuczynienia. Zakłady ubezpieczeń nie prezentują jednolitego podejścia do katalogu okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie szkody niemajątkowej, jak również do wyceny tych okoliczności, co w efekcie prowadzi do nieuzasadnionych rozbieżności w zakresie przyznawanych kwot zadośćuczynienia w podobnych sprawach - pisze KNF.

- Istnieją duże dysproporcje pomiędzy wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń kwotami zadośćuczynienia, a kwotami zadośćuczynienia zasądzanymi w tych samych sprawach przez sądy powszechne. Zachodzi więc potrzeba wypracowania jednolitych standardów - wskazuje Nadzór.

Rekomendacje są również odpowiedzią na potrzebę zwiększenia transparentności procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej.

Rekomendacje zostały podzielone na następujące obszary: organizacja, zarządzanie, nadzór i kontrola nad procesem ustalania i wypłaty, zadośćuczynienia, sposób prowadzenia postępowania w zakresie ustalenia i wypłaty zadośćuczynienia oraz sposób ustalania wysokości zadośćuczynienia.

Zgodnie z dokumentem wysokość zadośćuczynienia powinna odpowiadać doznanej szkodzie niemajątkowej i przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość dla poszkodowanego, jednakże powinna być utrzymana w rozsądnych granicach i nie powodować nieuzasadnionego wzbogacenia poszkodowanego. Rekomendacje zakładają, że stopa życiowa poszkodowanego nie powinna mieć wpływu na wysokość zadośćuczynienia.

KNF nie ma jednak złudzeń, że same rekomendacje nie wystarczą. Potrzeba twardych zmian w prawie.

- Nie mamy jednak wątpliwości, że uregulowanie kwestii wysokości zadośćuczynień wymaga umiejscowienia w twardej legislacji – mówiła nam w zeszłym miesiącu Dagmara Wieczorek-Bartczak, dyrektor departamentu inspekcji ubezpieczeniowych i emerytalnych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Dlatego KNF podjęła kroki zmierzające w tym kierunku. - Stworzyliśmy zespół, który będzie pracował nad nowymi przepisami. Do udziału w w nim zaprosiliśmy nie tylko branżę ubezpieczeniową ale także ministerstwo finansów, sprawiedliwości, i środowisko medyczne które orzeka w tego typu szkodach – mówiła Wieczorek-Bartczak.

Chodzi o to, żeby wypracować konkretne przedziały kwot wypłacanych w ramach zadość uczynieni za szkody osobowe z OC. Zespół pod auspicjami KNF będzie miał za zadanie sporządzenie takich tabel z widełkami pokazującymi możliwe kwoty wypłacane przez towarzystwa w przypadku podobnych zdarzeń.

- Chcemy żeby to było umocowane w prawie. Strony odpowiedziały na zaproszenie pozytywnie - informowała Dagmara Wieczorek-Bartczak. Zespół miał rozpocząć pracę w czerwcu.

Ubezpieczenia
Hulajnogi na prąd wciąż bez obowiązkowego OC
Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk: Holding PZU leży w interesie państwa
Ubezpieczenia
PZU idzie do prokuratury w sprawie odszkodowania dla fundacji ojca Rydzyka
Ubezpieczenia
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków