Znów strajk na niemieckich lotniskach. W poniedziałek nic nie poleci

Co najmniej „duże zakłócenia” są spodziewane na 11 największych niemieckich lotniskach w najbliższy poniedziałek, 10 marca. Powodem jest strajk pracowników naziemnych. Ucierpi przynajmniej 150 tys. pasażerów.

Publikacja: 08.03.2025 11:51

Znów strajk na niemieckich lotniskach.  W poniedziałek nic nie poleci

Foto: AFP

Ich protest zacznie się o północy w poniedziałek i zakończy po 24 godzinach. Zakłóceniami zostaną dotknięte Frankfurt nad Menem, Monachium, Kolonia/Bonn, Duesseldorf, Dortmund, Stuttgart, Hanover, Brema, Hamburg, Berlin i Lipsk/Halle.

Lotniska apelują: nie przyjeżdżajcie

Organizatorem strajku jest centrala związkowa Verd.di, a udział w proteście zapowiedzieli praktycznie wszyscy pracownicy naziemni – od rejestracji pasażerów poprzez kontrolę bezpieczeństwa po zatrudnionych przy obsłudze bagażu. Lotnisko we Frankfurcie skąd miało odlecieć w najbliższy poniedziałek 2 tys. samolotów  już poinformowało, że nie przewiduje w najbliższy poniedziałek jakiegokolwiek startu i radzi pasażerom, żeby tego dnia zrezygnowali z podróży. Taki sam komunikat wydało lotnisko Berlin Brandenburg.

Czytaj więcej

Strajki w Niemczech i Grecji. Wielkie zakłócenia w podróżach

To ma być ostrzeżenie i nacisk

Poniedziałkowy strajk został określony jako „ostrzegawczy” i ma być środkiem nacisku strony społecznej na pracodawców przed drugą rundą negocjacji nowego układu zbiorowego. Ver.di domaga się dla 2,5 mln swoich członków 8-procentowej podwyżki płac, większych bonusów, oraz trzech dodatkowych dni urlopu i większej elastyczności w godzinach pracy. W tej sytuacji minimalna podwyżka miałaby sięgnąć 350 euro miesięcznie. 200 euro podwyżki oczekują lotniskowi praktykanci. Samorząd i rząd federalny przekonują, że te warunki są nie do spełnienia.

Kolejna runda negocjacji jest planowana w nadchodzącym tygodniu, więc jeśli rozmowy się nie powiodą, istnieją obawy, że strajki mogą się powtórzyć.

W oświadczeniu rozesłanym do mediów Ver.di tłumaczy, że strajk stał się koniecznością w sytuacji, kiedy w negocjacjach nie było postępu. „Jesteśmy zmuszeni do takiego działania z powodu braku postępu w negocjacjach, a pracodawca jeszcze nie przedstawił nam jakiejkolwiek oferty i nie wykazał dobrej woli, która byłaby odpowiedzią na nasze uzasadnione roszczenia” — czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Christine Behle, wiceprzewodniczącą Ver.di.

Czytaj więcej

Alarm kancelarii obsługujących pasażerów. Komisja Europejska chce zmian

Niemieckie lotniska są niepewne tej wiosny

W pierwszym tygodniu marca strajkowali pracownicy naziemni na lotnisku w Monachium. Wtedy lotnisko odwołało wszystkie loty. Wobec trwających obecnie negocjacji, uzasadnione są obawy, że przynajmniej tej wiosny dojdzie do kolejnych protestów. W tej sytuacji, planując podróże lotnicze warto zastanowić się, czy — jeśli musimy lecieć z przesiadką — nie warto wybrać lotnisk innych niż niemieckie.

Strajk, to siła wyższa. Ale pasażerowie mają swoje prawa

Przepisy unijne uznają strajki za „siłę wyższą”. To oznacza, że pasażerom nie należy się odszkodowanie od linii lotniczych, które nie są w stanie wykonać lotu. Mają one jednak obowiązek zaopiekowania się pasażerami, zapewniając im posiłki i, ewentualnie, nocleg w hotelu. Za bilet, który nie został wykorzystany należy się zwrot pieniędzy bądź bezpłatna zmiana rezerwacja, niezależnie od ograniczeń taryfy w jakiej został wykupiony.

Ich protest zacznie się o północy w poniedziałek i zakończy po 24 godzinach. Zakłóceniami zostaną dotknięte Frankfurt nad Menem, Monachium, Kolonia/Bonn, Duesseldorf, Dortmund, Stuttgart, Hanover, Brema, Hamburg, Berlin i Lipsk/Halle.

Lotniska apelują: nie przyjeżdżajcie

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Samoloty już lądują na Heathrow. Trwa przywracanie rozkładu i liczenie strat
Transport
Heathrow powoli wraca do życia. Przerwa krótsza, niż zapowiadano
Transport
Pożar na Heathrow. Awaria czy sabotaż? Chaos, jakiego w Europie jeszcze nie było
Transport
Piloci Lufthansy się buntują. Będą zakłócenia w podróżach?
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Transport
CPK szykuje drogi dojazdowe do nowego lotniska
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń