Aktualizacja: 13.12.2024 11:25 Publikacja: 27.03.2024 08:11
Port Gdańsk
Foto: Port Gdańsk
Rada Nadzorcza Portu Gdańsk w wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego podjęła uchwały o wyborze członków Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG). Jak postanowiono, fotel prezesa obejmie dr hab. Dorota Pyć.
Nowa szefowa z gdańskim portem jest związana od 2019 roku. Była członkinią Rady Nadzorczej spółki z ramienia Miasta Gdańska.
Polska potrzebuje CPK. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – zdradził w w Radiu ZET Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Największe ugrupowanie Parlamentu Europejskiego naciska władze UE na poluzowanie planowanego na 2035 r. zakazu sprzedaży aut spalinowych oraz planowanych limitów emisji spalin.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Port Północny, najważniejsza i największa część Portu Gdańsk, usytuowana nad Zatoką Gdańską ma 50 lat.
Spedytorzy są jednak sceptyczni co do trwałości wzrostu popytu. Więcej optymizmu mają właściciele terminali, którzy inwestują w wyposażenie.
Zboże, drobnica, przeładunki paliw i kontenery dają portowcom pracę, ale węgla i rud będzie mniej. Operatorzy rozbudowują terminale.
Ciemny dym pojawił się w magazynie na terenie portu w Gdańsku, przy ulicy Oliwskiej. „Mieszkańcy powinni pozamykać okna, nie wychodzić na zewnątrz i zaniechać uczestniczenia w aktywnościach poza domem, aby nie inhalować dymu” – apelują strażacy
W trzecim terminalu gdańskiego Baltic Hub niedługo rozpocznie się montaż fundamentów dla suwnic, prace zakończą się w przyszłym roku.
Wojna przemeblowała układ sił wśród bałtyckich portów, choć w ubiegłym roku rosyjskie porty odbudowały swoją pozycję.
Tegoroczna wyjątkowo łagodna zima, bardzo pomaga w wykonywaniu robót budowlanych przy realizacji terminala T3 w Baltic Hub, prace zaawansowane są w 40 %.
Włoski strajk pracowników sparaliżował pracę Baltic Hub. Spedytorzy obawiają się, że trwające od kilku miesięcy kłopoty terminalu spowodują przeniesienie oceanicznych serwisów z Gdańska do Hamburga.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas