Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Termin oddania CPK w 2028 nierealistyczny

Termin oddania CPK w 2028 r. jest nierealistyczny. Rozpoczęty audyt pokaże wnioski, ale na ten moment realistyczny jest termin 5-7 lat więcej - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w RMF FM.

Publikacja: 07.02.2024 19:10

Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny

Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny

Foto: CPK/ materiały prasowe

"W CPK rozpoczął się audyt - mamy trzy miesiące do pierwszych decyzji na bazie audytu, a później trzy miesiące audytu super zaawansowanego. Termin 2028 r. jest absolutnie nierealistyczny, taki termin, gdyby iść według scenariusza poprzedniej władzy. Wydaje się, że realistyczny na ten moment - ale to pokaże audyt - to jest 5-7 lat więcej. Tak to wygląda przed audytem" - powiedziała ministra.

Czytaj więcej

Maciej Lasek, pełnomocnik ds. CPK: Myślenie życzeniowe sprowadzamy do realiów

Inwestycja nie jest na zaawansowanym poziomie, mimo zapewnień rządu PiS. - Tak jak była łąka pod Baranowem, tak jest łąka pod Baranowem. Termin 2028 roku jest absolutnie nierealistyczny. Taki termin realistyczny, gdyby iść według scenariusza poprzedniej władzy - ale audyt to pokaże z pełną dokładnością - to jest dobre pięć, siedem lat więcej – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w RMF FM.

Audyt pokaże czy jest budować duży port lotniczy, taki jak CPK

Dodała, że audyt jest przeprowadzany także po to, by zdecydować, czy lepiej inwestować w porty rozproszone, czy w jeden główny port lotniczy.

- Polskę dzisiaj stać na duże projekty. Jeżeli ten projekt się opłaca, jeżeli spowoduje, że będziemy mieli dobrą komunikację lotniczą, efektywną komunikację kolejową, to jak najbardziej tak. Ale to trzeba wykazać w audycie - podkreśliła. "Ale dalej zostaje pytanie o kolej. Stawiamy na szybką kolej zapominając o kolei powiatowej" - dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Czytaj więcej

Premier Donald Tusk zabrał głos ws. CPK. Wskazał na inną inwestycję planowaną przez PiS
Transport
Francuscy kontrolerzy obiecali nie strajkować. Zmienili zdanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Koniec strajków w Lufthansie. Pasażerowie odetchną, chociaż nie do końca
Transport
Ryanair przegrywa w Hiszpanii, zapłaci załodze więcej
Transport
Boeing niedbale produkował największe samoloty? Rusza śledztwo
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów