Ukraiński rząd zniechęca do jazdy na bogato. Opodatkuje auta luksusowe

Jeśli kogoś stać na drogie auto, to musi głębiej sięgnąć do kieszeni. Ministerstwo Gospodarki Ukrainy opublikowało listę modeli samochodów luksusowych, w przypadku których trzeba będzie dopłacić podatek.

Publikacja: 06.02.2024 12:07

Ukraiński rząd zniechęca do jazdy na bogato. Opodatkuje auta luksusowe

Foto: AFP

W maju 2022 r. rząd w Kijowie zniósł wszystkie cła i opłaty na nowe i używane auta sprowadzane do tego kraju. Ukraińcy nie płacą ani ceł, ani VAT-u, ani akcyzy. Ale teraz to się zmieni — w przypadku samochodów luksusowych.

Przy zakupie takiego auta na Ukrainie trzeba będzie dopłacić w tym roku 25 tys. hrywien, czyli równowartość 2,7 tys. zł. Po raz pierwszy ta informacja ukazała się na stronie internetowej Ukrautopromu, a potem w mediach społecznościowych potwierdził to resort gospodarki. 

Czytaj więcej

Sprzedaż samochodów w Ukrainie leży na łopatkach. Minus 60 proc. r/r

Które auta trafiły na listę samochodów luksusowych

Na ukraińskiej liście aut luksusowych znalazły się 184 modele takich marek, jak Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Cadillac, Jaguar, Land Rover, Lexus, Maserati, Mercedes-Benz, Porsche, Rivian oraz Tesla. 

Na listę luksusu trafiło 66 modeli Mercedesa, w tym 13 aut z napędem elektrycznym, 48 modeli BMW, w tym pięć elektryków. Za nimi jest Land Rover z 17 modelami. Potem plasuje się Porsche z 16 modelami, wśród których jest elektryczny Taycan.

Nie zostały opodatkowane żadne modele Toyoty, w tym nawet drogi Land Cruiser. Ale już produkowany przez ten koncern Lexus znalazł się na liście luksusu. A przecież to Toyota właśnie jest autem najchętniej kupowanym przez Ukraińców z 19,3-proc. udziałem w rynku.

Na drugim miejscu jest Volkswagen (10,6 proc.), na trzecim Renault (8,7 proc.), a na kolejnych BMW (7,5 proc.) i Suzuki (4,3 proc.). Mercedes, który przoduje liczbą modeli na liście aut obłożonych podatkiem, ma udział w rynku na poziomie 3,2 proc. i znajduje się na 10. pozycji.

Czytaj więcej

Ukraiński rząd dopłaci do kupna aut osobowych. Ale jest haczyk

Luksus samochodowy zaczyna się od 375-krotności płacy minimalnej 

Podatek od luksusu nie dotyczy wyłącznie nowych aut, ale także używanych, do pięciu lat od daty produkcji. Granica cenowa, od której trzeba zapłacić podatek została wyznaczona jako 375-krotność płacy minimalnej, która w tej chwili wynosi 7,1 tys. hrywien, czyli auto musi kosztować od 2,66 mln hrywien w górę. To równowartość ok. 287 tys. zł.

Według informacji Ukrautopromu, indywidualny nabywca auta ma obowiązek zapłacenia dodatkowego podatku w ciągu 60 dni od daty widniejącej w dokumentach transakcji. A w przypadku osób prawnych — w kwartalnych ratach zaliczkowych do 30. dnia miesiąca następującego po kwartale sprawozdawczym, który jest wykazywany w rocznym zeznaniu podatkowym.

Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem
Transport
Ukraińcy polecą dla Wizz Aira
Transport
Airbus produkuje coraz więcej, w Boeingu nadal problemy
Transport
Kraków: podróżny hub dla Ukraińców. Cenią wygodę, czystość i urodę miasta