Arena.pl powalczy na rynku wodoru

Nowa działalność będzie prowadzona w oparciu o firmę hiPower Europe. Ta z kolei posiada technologie, które są już z powodzeniem wykorzystywane w krajach azjatyckich.

Publikacja: 04.08.2023 03:00

Technologie hiPower Europe pozwolą uruchamiać mobilne stacje ładowania aut elektrycznych.

Technologie hiPower Europe pozwolą uruchamiać mobilne stacje ładowania aut elektrycznych.

Foto: shutterstock

Wkrótce Arena.pl, spółka notowana na NewConnet i zajmująca się głównie handlem internetowym, istotnie rozszerzy profil działalności. Ma to nastąpić w wyniku przejęcia kontroli nad firmą hiPower Europe, która jest w posiadaniu dwóch innowacyjnych technologii wodorowych.

Nowe technologie

- Pierwsza, HRP (Hydrogen Recycling and Purification), pozwala na odzyskiwanie wodoru z gazów przemysłowych (resztkowych), dzięki czemu można istotnie zmniejszyć koszty zakupu lub produkcji wodoru. W przypadku szarego wodoru, jego odzysk zmniejsza ślad węglowy związany produkcją, sprężaniem, oczyszczaniem i transportem wodoru o około 70 proc. - mówi Jacek Gliniak, prezes hiPower Europe. Dodaje, że w Europie koncepcja recyklingu wodoru nie jest jeszcze znana, natomiast na Tajwanie system HRP jest wdrażany na skalę przemysłową. W jej ramach wodór zostaje oczyszczony do 99,999 proc. i może być ponownie wykorzystany w procesie produkcyjnym lub zmagazynowany do celów energetycznych.

- Druga technologia oparta jest na ogniwach paliwowych zasilanych metanolem (mGen), w których metanol jest przekształcany w wodór w celu wytworzenia prądu lub ciepła - informuje Gliniak. Zauważa, że wodór jako nośnik energii jest wysoce wybuchowy i w celu efektywnego magazynowania energii musi być przechowywany pod wysokim ciśnieniem, sięgającym w niektórych zastosowaniach nawet 700 barów. Rozwiązaniem, które oferuje hiPower jest magazynowanie wodoru w formie metanolu. Jest to ciecz, którą można przechowywać pod ciśnieniem atmosferycznym w zwykłych plastikowych zbiornikach. Metanol, mimo że jest łatwopalny, jest zdecydowanie mniej wybuchowy niż wodór. Poza tym magazynowanie wodoru w formie metanolu jest dużo bezpieczniejsze i tańsze niż gazowego wodoru..

Dostawy z Tajwanu

Ogniwo mGen jest stosowane m.in. przy budowie niezależnych od sieci i mobilnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Tym samym nie wymagają one podłączenia do sieci elektrycznej, co ułatwia i przyśpiesza inwestycje w punkty ładowania. Ponadto mobilność takiej stacji zmniejsza ryzyko związane z niedostatecznym ruchem w niektórych lokalizacjach. Może być nawet zainstalowana na samochodach pomocy drogowej dla aut elektrycznych w celu ich zasilenia, jeśli dojdzie do ich rozładowywania na drodze.

Obie technologie są już z powodzeniem wykorzystywane w krajach azjatyckich, m.in. w Chinach, Malezji, Tajlandii oraz na Filipinach i Tajwanie. Ich dostawcą na tamtejsze rynki jest siostrzana firma hiPower z Tajwanu. - W najbliższych tygodniach pierwsze nasze wodorowe technologie powinny znaleźć nabywców w Polsce. Chcemy w jednym miejscu oferować kompleksowe rozwiązania, w tym niezbędne urządzenia i surowce (metanol) – twierdzi Gliniak. Dodaje, że urządzenia będą sprowadzane z Tajwanu, a metanol od lokalnych producentów europejskich.

Spółka będzie też systematycznie rozbudowywać swoją ofertę. - W naszej firmie dążymy zawsze do doskonałości, dlatego kontynuujemy prace badawczo-rozwojowe nad udoskonaleniem naszych produktów oraz rozszerzeniem oferty. hiPower Europe ściśle współpracuje z Politechniką Wrocławską nad nowymi projektami – podaje Gliniak. Dodaje, że zainteresowanie spółką wyrażają m.in. inwestorzy instytucjonalni z USA.

Historia i plany

Obecne plany przewidują, że Arena.pl nabędzie 55 proc. udziałów w hiPower Europe. Dziś większościowy jej pakiet należy do Hydrogenom, a mniejszościowy do firmy hiPower z Tajwanu. W zamian udziałowcy hiPower Europe obejmą nowe akcje Areny.pl, które stanowić będą po podwyższeniu około 75 proc. w kapitale tej spółki. Tym samym dojdzie do odwrotnego przejęcia. W związku z rozpoczęciem nowej działalności Arena.pl zmieni nazwę. Prezesem spółki po połączeniu ma zostać Gliniak.

Spółka zamierza finansować się ze środków z bieżącej działalności operacyjnej. Planuje wprowadzenie na rynek europejski nowych usług i produktów, które obecnie funkcjonują na rynku azjatyckim, ale nie są dostępne na Starym Kontynencie. W związku z rozszerzeniem działalności nie wyklucza przeprowadzenia nowych emisji akcji.

Oficjalnie Arena.pl powstała wiosną 2000 r. Początkowo była zaliczana nawet do grona jednych z największych, tzw. horyzontalnych portali internetowych w Polsce. Walczyła o rynek m.in. z Wirtualną Polską, Onetem i Interią. Nie zyskała jednak takiej popularności jak te portale. Co więcej szybko zaczęła przynosić straty m.in. z powodu braku zysków z e-handlu i małych przychów z reklam. W 2016 r. Arena.pl mocno zmieniła profil swojej działalności. W nowej odsłonie stała się internetową platformą zakupową. Jednak i w tym biznesie nie zanotowała większych sukcesów. W ubiegłym roku grupa Arena.pl zanotowała 3,76 mln zł przychodów i poniosła 5,95 mln zł straty netto. Z kolei w 2021 r. sprzedaż wynosiła 1,67 mln zł, a strata netto 5,77 mln zł.

Wkrótce Arena.pl, spółka notowana na NewConnet i zajmująca się głównie handlem internetowym, istotnie rozszerzy profil działalności. Ma to nastąpić w wyniku przejęcia kontroli nad firmą hiPower Europe, która jest w posiadaniu dwóch innowacyjnych technologii wodorowych.

Nowe technologie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Pierwszy od trzech lat zysk Wizz Aira
Transport
Francuscy kontrolerzy znów strajkują. Kłopoty także w portach norweskich
Transport
Będzie ciszej wokół lotniska Schiphol
Transport
Śmiertelne turbulencje: Singapore Airlines zaostrzają zasady bezpieczeństwa
Transport
Kryzys na rynku taxi. Taksówkarze masowo porzucają zawód
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy