Z jakich lotnisk korzystają teraz Ukraińcy

Zamknięcie ukraińskiej przestrzeni powietrznej nie znaczy, że Ukraina stała się krajem zamkniętym. Ukraińcy latają nadal. Tak samo i cudzoziemcy latają na Ukrainę.

Publikacja: 25.10.2022 15:42

Z jakich lotnisk korzystają teraz Ukraińcy

Foto: Adobe Stock

Tyle, że wybierają lotniska zagraniczne położone jak najbliżej ich granic.

W Polsce najbliżej ukraińskiej granicy położone są dwa lotniska - w Rzeszowie i Lublinie. Ale Ukraińcy chętnie latają także z Warszawy i Krakowa, bo korzystają z rozbudowanej siatki połączeń.

Czytaj więcej

Samoloty Wizz Aira uziemione na Ukrainie. Słabną nadzieje na ich odzyskanie

- W przypadku naszego portu 16 proc. pasażerów podróżuje z Ukrainy, a od początku stycznia do końca września z naszego lotniska skorzystało już 600 tysięcy pasażerów - mówi Waldemar Mazgaj, rzecznik Lotniska Rzeszów-Jasionka. Port jest dobrze przygotowany do przyjmowania pasażerów zza wschodniej granicy. Ma stronę internetową w języku ukraińskim, na ziemi zostali zatrudnieni dwaj ukraińscy pracownicy z zamkniętego dla ruchu pasażerskiego portu we Lwowie.

Z lotniska Rzeszów- Jasionka operuje w tej chwili 5 linii lotniczych: LOT, Lufthansa, Lufthansa Cargo, Ryanair i Wizz Air. Jeszcze bliżej, bo tylko 90 km jest do ukraińskiej granicy z Lublina, skąd latają LOT, Wizz Air i Ryanair.

Na tablicach informacyjnych ustawionych na warszawskim Lotnisku Chopina napisy są w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim, a ukraińskojęzyczni pracownicy zostali zatrudnieni w informacji. Po polsku, angielsku i ukraińsku są także informacje o możliwości skorzystania z Fast Tracka, czyli płatnego szybkiego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa. A każdy posiadacz ukraińskiego paszportu otrzymuje w sklepach Baltony darmową 0,5-litrową butelkę wody.

Ukraińcy korzystają w Polsce także z lotniska w Krakowie. - Jest dla nich informacja w języku ukraińskim, są pracownicy, którzy mówią po ukraińsku, a dla dzieci zorganizowaliśmy kącik do zabawy, gdzie są książeczki w języku ukraińskim - mówi Natalia Vince, rzeczniczka Kraków Airport.

Czytaj więcej

Daleko tej zimy raczej nie polecimy. Sytuacja w lotnictwie jest gorsza, niż sądzono

Najbliżej z ukraińskiej granicy położone jednak jest rumuńskie lotnisko Suceava - to tylko 40 kilometrów. Z Polski latają tam LOT (do Warszawy) i Ryanaira (do Modlina). Ukraińcy korzystają także z portów w słowackich Koszycach, węgierskim Debreczynie (Lufthansa tej wiosny uruchomiła stamtąd połączenie do Monachium) oraz mołdawskim Kiszyniowie, ale to już są większe odległości.

Ukraiński język słyszymy także na pokładach samolotów operujących z Polski. I to nie tylko wśród pasażerów. - Mamy w tej chwili już 23. obywateli Ukrainy pracujących na naszych pokładach - mówi Krzysztof Moczulski, rzecznik LOT-u. Zanim jednak mogli rozpocząć tę pracę przeszli kompletne szkolenia. - Takie są wymogi Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Agencja wymaga, by wszyscy pracownicy pokładu byli wyszkoleni według tych samych zasad - dodaje.

Tyle, że wybierają lotniska zagraniczne położone jak najbliżej ich granic.

W Polsce najbliżej ukraińskiej granicy położone są dwa lotniska - w Rzeszowie i Lublinie. Ale Ukraińcy chętnie latają także z Warszawy i Krakowa, bo korzystają z rozbudowanej siatki połączeń.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP: Gotowi na lata, a nie tylko na lato
Transport
Chiny potajemnie remontują rosyjski statek przewożący broń z Korei Północnej
Transport
Cywilna produkcja ciągnie Boeinga w dół
Transport
PKP Cargo ma nowy tymczasowy zarząd
Transport
Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej