Szczególną ostrożność muszą zachować piloci maszyn znajdujących się nad Europą Południową. W edycji z 28 lipca specjalnego biuletynu bezpieczeństwa, w którym opisywane są warunki panujące w przestrzeni powietrznej EASA ostrzegła, że 30 i 31 lipca nad Europą może pojawić się fragment dużej chińskiej rakiety Long March 5B.

Dlatego eksperci Space Surveillance and Tracking (SST) z EASA zalecili, by regulatorzy ruchu lotniczego, kontrolerzy oraz piloci linii lotniczych regularnie monitorowali sytuację i ocenili ryzyko przelotu zgodnie ze zmieniającą się się sytuacją. Zdaniem EASA takie ryzyko pojawi się w najbliższy weekend w 7 krajach południa Europy - w Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, nad Maltą, Włochami, Portugalią oraz Hiszpanią

Czytaj więcej

Airbus, Boeing: liczba samolotów na świecie podwoi się

Chińska rakieta rzeczywiście musiała być ogromna, skoro jej fragment, który został określony jako CZ-5B i może pojawić się nad Południową Europą waży - według szacunków EASA - od 12 do 17 ton i jest największym w historii „kosmicznym śmieciem” który w ostatnich latach pojawił się w atmosferze. „Z tego właśnie powodu niezbędna jest wyjątkowa ostrożność” - ostrzega EASA.

W związku z tym agencja zaleciła, aby„ zainteresowane organy dostosowały własne oceny ryzyka zgodnie z zaistniałą sytuacją i dostarczonymi aktualnymi informacjami, a także rozważyły wdrożenie ograniczeń przestrzeni powietrznej na szlaku o szerokości 200 km wokół każdego z przepustów umożliwiających ponowny wlot, zgodnie z przewidywaniami EU SST w przewidzianych terminach”.

Czytaj więcej

Chińska rakieta rozbije się o Ziemię. Pentagon: Nie zestrzelimy

Zaprojektowana i wyprodukowana przez China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT), Long March CZ-5B przeznaczona była do latania niezbędnymi dostawami do chińskiej stacji kosmicznej.

W ostatnią misję Long March wysłana została 24 lipca 2022 roku.