Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 20:35 Publikacja: 28.03.2022 10:29
Foto: mat. pras.
Jak dziś zarząd OT Logistics ocenia sytuację na globalnym rynku transportowo-spedycyjno-logistycznym (TSL), zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie i sankcji nakładanych na Rosję i Białoruś?
Reperkusje związane z wojną w Ukrainie w niecały miesiąc istotnie zmieniły geografię transportu towarów. Kontynent Eurazji podzielił się obecnie na wschodniej granicy Polski. Wojna w Ukrainie oraz nałożone sankcje spowodowały praktycznie zablokowanie przepływu towarów drogą lądową ze Wschodu na Zachód, w tym kluczowych surowców energetycznych i zbóż. Trudno obecnie prognozować, jak długo utrzyma się ta sytuacja. Ryzyko utraty możliwości zaopatrzenia w surowce pochodzące z terenów Ukrainy i Rosji może utrzymywać się jednak w dłuższym horyzoncie czasowym. W tej sytuacji alternatywą dla uzupełnienia źródeł zaopatrzenia surowcowego pozostają inne kontynenty oraz transport drogą morską. Obecnie trudno sobie wyobrazić możliwość szybkiego powrotu do relacji gospodarczych z Rosją. W dłuższej perspektywie dotychczasowe dostawy surowców z Rosji do Europy zostaną pewnie przekierowane na Daleki Wschód. Nastąpi jednak również otwarcie możliwości importu surowców z innych destynacji, np. z Iranu, gdzie trwają intensywne prace nad zniesieniem sankcji.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Największe ugrupowanie Parlamentu Europejskiego naciska władze UE na poluzowanie planowanego na 2035 r. zakazu sprzedaży aut spalinowych oraz planowanych limitów emisji spalin.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Samolot Polskich Linii Lotniczych Embraer 195 relacji Kopenhaga-Warszawa zrzucił paliwo nad Mińskiem po godzinie 12:00 awaryjnie wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie - poinformowała rzeczniczka portu Anna Dermont.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch propozycji Komisji Europejskiej, wzmocnienia praw pasażerów korzystających w jednej podróży z różnych środków transportu. To część pakietu legislacyjnego dotyczącego mobilności.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Zniesienie kontroli na bułgarskich i rumuńskich granicach będzie dopalaczem dla handlu. Polskie firmy też mają apetyt na zwiększenie obrotów.
Chińscy dostawcy informują, że lada dzień Rosja poluzuje ograniczenia w kolejowym tranzycie z Chin do Europy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas