SNCF uratuje Alstoma z Belfort

Francuska kolej ogłosiła, że weźmie na siebie koszt kupna 15 składów TGV, jakie skarb państwa zamówił w październiku, by ratować zakład Alstoma w Belfort

Aktualizacja: 19.02.2017 12:05 Publikacja: 19.02.2017 11:07

SNCF uratuje Alstoma z Belfort

Foto: Bloomberg

Zamówienie szacowane na ok. 500 mln euro skrytykowano na jesieni, bo rząd przewidywał skierowanie tych superszybkich pociągów na szlaki regionalne o tradycyjnej prędkości. Uszczypliwych komentarzy było bez liku.

Teraz SNCF poinformowała w komunikacie, że uzupełni swoje zamówienie na 40 składów TGV „L'Océane" 15 składami dwupoziomowych TGV, które w latach 2019 i 2020 zaczną kursować na trasie Paryż-Bordeaux, a nie na klasycznej trasie Bordeaux-Marsylia, jak planowano początkowo. Składy na południową trasę zostaną dostarczone w ramach grudniowego przetargu.

Początkowo kolej SNCF miała zamówić składy TGV u producenta, a skarb państwa miał zwrócić jej koszty. Teraz zmieniono to, rachunek 470-480 mln euro zapłaci kolej, a zamówienie zatwierdzi 23 lutego rada nadzorcza SNCF Mobilités.

SNCF poinformowała ponadto, że rząd przyznał jej obniżkę podatku CST o 420 mln euro w latach 2017-22, o sumę bliską wartości nowego zakupu. Podatek pobierany głównie za użytkowanie TGV pokrywał deficyt linii regionalnych TET.

W związku z tym zakupem kolej zrezygnuje z planowanego remontu kapitalnego 24 składów TGV, niektórych eksploatowanych od 35 lat, co kosztowałoby 150 mln euro, kolej zaoszczędzi też na eksploatacji bardziej jednolitego taboru.

„Ostatecznie cała operacja okaże się zyskowna, to w każdym razie znacznie lepsze rozwiązanie od rozważanego poprzednio, mało logicznego i kosztownego zwłaszcza dla SNCF" — podkreśliła kolej w komunikacie.

Wiceminister transportu Alain Vidalies wyjaśnił agencji AFP, że „dzięki zrealizowaniu reformy pociągów regionalnych TET w grudniu 2016 powstała nowa perspektywa: zwiększenia konkurencyjności oferty TGV z wypracowaniem dodatkowych środków finansowych dla SNCF".

Transport
Pilot wywołał pożar w samolocie British Airways, bo pomylił lewą rękę z prawą
Transport
Wojna lotnicza? Bruksela grozi cłami Boeingowi
Transport
Uber ma kłopoty. Wyniki rozczarowały, najniższy wzrost od czasów pandemii
Transport
Donald Trump nie da pieniędzy na szybką kolej w Kalifornii
Transport
Konflikt Indii z Pakistanem. Mnóstwo lotów odwołanych bądź wydłużonych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem