Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 02:03 Publikacja: 10.12.2021 17:10
Foto: PAP, Roman Zawistowski
Opłaty są uzależnione od rodzaju drogi, kategorii pojazdu oraz limitu emisji spalin. Drożeją w granicach od 1 do 3 groszy za kilometr. W przypadku autostrad i dróg ekspresowych pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton z normą emisji do Euro 2 włącznie zapłacą 42 gr (obecnie 40 gr), z normą Euro 3 – 37 gr (35 gr), z Euro 4 – 30 gr (28 gr), a z normą co najmniej Euro 5 – 21 gr (20 gr). W przypadku dużych ciężarówek co najmniej 12-tonowych opłaty wyniosą: Euro 2 i niższe - 56 gr (53 gr), Euro 3 – 48 gr (46 gr), Euro 4 – 39 gr (37 gr) oraz z normą Euro 5 i wyższą – 29 gr (27 gr). Opłaty dla autobusów niezależnie od masy całkowitej są w takiej samej wysokości jak w przypadku pojazdów powyżej 3,5 t i poniżej 12 t.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Największe ugrupowanie Parlamentu Europejskiego naciska władze UE na poluzowanie planowanego na 2035 r. zakazu sprzedaży aut spalinowych oraz planowanych limitów emisji spalin.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Długo odkładane powiększenie sieci płatnych dróg nastąpi jesienią. Przewoźnicy samochodowi nie są zadowoleni z rządowych zapowiedzi.
Informacja o rzekomo przeterminowanym rachunku za przejazd płatną drogą i groźba umieszczenia na czarnej liście to nowy sposób oszustów na wyłudzenie danych i pieniędzy.
e-Toll to system służący do poboru opłat za przejazd po części autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, zastąpił on tzw. bramki, czyli fizyczne punkty poboru opłat. Obecnie płatności można dokonać aplikację mobilną lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU).
Komisja Europejska podjęła właśnie decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Bułgarii i Polsce w związku z brakiem transpozycji do prawa krajowego przepisów dotyczących usługi opłaty elektronicznej.
Niecałe trzy procent kierowców ciężarówek nie dopilnuje płatności myta. Kara może sięgać 1500 zł.
30 września mija termin na złożenie wniosku o zwrot środków z systemu viaTOLL
Mandaty dostało tylko niespełna 2 tys. kierowców osobówek, choć objętymi systemem trasami przejechało 20 mln aut.
Nowy system opłat za przejazdy płatnymi autostradami A2 oraz A4 jest uruchomiony od trzech miesięcy. Nadal wiele podróżujących nie wie gdzie i w jaki sposób uiścić opłaty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas