Boeing łączy się z Embraerem. Umowa na 5 mld dolarów

Boeing poinformował, że łączy się z Embraerem, by powiększyć zaplecze produkcyjne poza granicami USA oraz umocnić pozycję na rynku małych samolotów odrzutowych.

Aktualizacja: 05.07.2018 14:15 Publikacja: 05.07.2018 13:56

Boeing łączy się z Embraerem. Umowa na 5 mld dolarów

Foto: Bloomberg

Amerykański Boeing i brazylijski Embraer podpisały porozumienie w sprawie joint-venture. Zgodnie z memorandum of understanding Boeing przejmie 80 proc. w tym przedsięwzięciu.

Reszta ma należeć do Embraera.

Czytaj także: Nowy turecki gigant lotniczy już przyjmuje samoloty

Ta transakcja była oczekiwana od dawna i akcje brazylijskiej spółki, która jest notowana na giełdzie w Sao Paulo, ale także w Nowym Jorku wzrosły o 4 proc. już 4 lipca. To joint-veture ma być zarządzane przez Brazylijczyków i z tego kraju mają pochodzić tak prezes, jak i dyrektor generalny. Do Boeinga z kolei będzie należała kontrola operacyjna oraz zarządzanie spółką.

Cywilna produkcja Embraera wyceniana jest na 4,75 mld dol., więc udziały Boeinga w przybliżeniu mają wartość 3,8 mld dol. Oczekuje się, że Boeing przejmie produkcję maszyn komercyjnych, zaś produkcja wojskowa Embraera pozostanie w rękach Brazylijczyków. Nie jest również wykluczone, że joint-venture nie wchłonie także brazylijskiej produkcji samolotów biznesowych, ponieważ jest ona konkurencyjna wobec Boeing Business Jet.

W bardzo podobny sposób zaczęły współpracę od 1 lipca Airbus i kanadyjski Bombardier. Tak jak Airbus przejmuje produkcję maszyn Cseries Bombardiera, tak i w tym przypadku Boeing przejmie produkcję małych odrzutowców Embraera, których dotychczas był trzecim co do wielkości producentem samolotów na świecie. Amerykanie od dawna chcieli przejąć brazylijską firmę, ale wszystkie próby kończyły się odmowami, ponieważ Brazylijczycy uważają, że część wojskowa Embraera ma dla ich kraju znaczenie strategiczne.

Zresztą nadal, mimo że sprawa jest praktycznie przesądzona, brazylijska Partia Robotnicza domaga się od rządu jej unieważnienia. Jednakże zdaniem brazylijskich władz, współpraca z Boeingiem zabezpieczy miejsca pracy w Brazylii. Za transakcją wypowiedzieli się również brazylijscy wojskowi, którzy przekonują, że temu krajowi wystarczy kontrola strategicznych (czyli wojskowych) aktywów Embraera.

 

Amerykański Boeing i brazylijski Embraer podpisały porozumienie w sprawie joint-venture. Zgodnie z memorandum of understanding Boeing przejmie 80 proc. w tym przedsięwzięciu.

Reszta ma należeć do Embraera.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Kubańska linia lotnicza bez paliwa. Zmuszona do zawieszenia działalności
Transport
Lotniczy dress code. Jak się ubrać na podróż samolotem
Transport
Gorszy kwartał Lufthansy (strajki) i Air France-KLM
Transport
Rosyjscy hakerzy znów w akcji. Finnair wstrzymuje loty
Transport
Polskie firmy apelują do Donalda Tuska: nie porzucajcie projektu CPK
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił