Tajny agent CIA Osbourne Cox (John Malkovich) nadużywa alkoholu, nie układa mu się w małżeństwie, a na dodatek zostaje wyrzucony z pracy.

Sfrustrowany zwłaszcza tym ostatnim postanawia zemścić się na swojej byłej firmie, pisząc wspomnienia, które zdemaskują niecne działania agencji. Przez przypadek zapiski trafiają w ręce niegrzeszącej inteligencją pracownicy siłowni, zbierającej pieniądze na operację plastyczną, Lindy Litzke (Frances McDormand), kochanki szeryfa w Ministerstwie Skarbu (George Clooney), i jej równie mało rozgarniętego przyjaciela Chada (Brad Pitt). Para wpada na pomysł, by sprzedać je, jako ściśle poufny materiał, za ogromne pieniądze Rosjanom. To może doprowadzić jedynie do katastrofy o trudnym do przewidzenia zasięgu.

Coenowie stopniowo zazębiającą się komediową intrygę snują z typową dla nich umiarkowaną dynamiką i inteligentnym, czarnym humorem w tle. Celnie i mimo komediowej formy całkowicie realistycznie obnażają iluzoryczność amerykańskiego snu o sukcesie, powierzchowność myśli, emocji i działań obywateli, a wreszcie słabość struktur państwowych, które wobec kosmicznej skali głupoty obywateli są całkowicie bezradne. Nie pozostawiają też złudzeń: na końcu drogi każdego z bohaterów czeka przyznanie się do porażki, utrata złudzeń, ale bez refleksji z przestrogą na przyszłość.

[i]NIEDZIELA | Tajne przez poufne | 20.10 | hbo | komedia kryminalna. USA, Francja 2008[/i]