Stulecie supertajnych szpiegów

Wiek XX był złotym okresem dla tajnych agentów. Niemiecko-austriacki serial przedstawia biografie najsłynniejszych

Publikacja: 26.11.2009 15:49

fot: Gianni Dagli Orti

fot: Gianni Dagli Orti

Foto: AFP

Kto jest wzorem superszpiega? Oczywiście, James Bond – as brytyjskiego wywiadu, który samodzielnie decyduje o losach świata. W rzeczywistości szpiedzy, choć wpływają na bieg historii, nie są supermenami. Ich działalność nadzorują potężne centrale wywiadowcze. To one, kontrolując agentów, decydują o ich życiu lub śmierci.

Przekonała się o tym legendarna Mata Hari (na zdjęciach), najsłynniejszy szpieg pierwszej wojny światowej. Pseudonim przybrała, będąc tancerką w Paryżu. Wybuch wojny zastał ją jednak w Berlinie, gdzie została zwerbowana przez niemieckie służby. Kiedy wróciła do Paryża, zainteresowali się nią również Francuzi. Postanowiła grać na dwa fronty. W 1917 roku francuski kontrwywiad odkrył jej podwójną działalność. Została oskarżona o szpiegostwo i zdradę stanu. Wyrok – śmierć przez rozstrzelanie.

Fatalnie skończył również Richard Sorge, który szpiegował na rzecz ZSRR jako niemiecki korespondent w Japonii. To on poinformował Stalina m.in. o dacie ofensywy Niemiec na Rosję, choć radziecki dyktator mu nie uwierzył.

Sorge zachowywał się jak Bond. Uwielbiał szybkie motocykle, kobiety, alkohol i bójki. W Japonii miał reputację pożeracza niewieścich serc. Kiedy wpadł w ręce japońskich służb, Związek Radziecki wyparł się go, nie chcąc zaogniać stosunków z azjatyckim cesarstwem. W 1944 roku – w rocznicę rewolucji październikowej – Sorge został powieszony.

Tragicznego losu uniknął Kim Philby – szef kontrwywiadu MI6 na usługach KGB. Kiedy wreszcie Brytyjczycy go zdemaskowali, uciekł do Moskwy. Byli koledzy z Wielkiej Brytanii żartowali, że Philby’ego spotkała zasłużona kara – do końca życia musiał mieszkać w Moskwie.

Niektórzy szpiedzy – jak Sorge i Philby – działali dla idei. Innych motywowały pieniądze. „Gdybym pracował w banku, kradłbym forsę. Gdybym miał dostęp do narkotyków, handlowałbym nimi. Znałem tajne informacje, więc sprzedawałem je” – mówił John Walker, oficer marynarki USA pracujący dla KGB. Wpadł przez byłą żonę, która doniosła na niego do FBI. Wcześniej zdążył zarobić kilka milionów dolarów.

Ściśle tajne: Bohaterowie i zdrajcy13.10 | tvp 2 | wtorek

Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów
Telewizja
Teatr Telewizji: Zgubny pęd za trendami
Telewizja
Polityka czy muzyka: Kombi Łosowskiego i Lombard w TV Republika, Martyniuk w Polsacie, Adams w Dwójce
Telewizja
Nie będzie „Sylwestra Marzeń”. Koniec koszmaru mieszkańców Zakopanego
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Telewizja
Międzynarodowe jury oceni polskie seriale w pierwszym takim konkursie!
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego