Brytyjski dżentelmen, który kiedyś dokonał tej trudnej sztuki, zapisuje w testamencie 20 tysięcy funtów szterlingów dla tego, kto powtórzy jego wyczyn. Jeśli nikt nie podoła zadaniu, pieniądze trafią do prawowitego spadkobiercy.
Chętnych na wygraną jest wielu, ale żaden ze śmiałków nie jest w stanie podołać karkołomnemu zadaniu. Spadkobierca już zaciera ręce, aż tu nagle pojawiają się dwa urwisy: Bolek i Lolek. Chłopcy śmiało ruszają w podróż. Wściekły spadkobierca wysyła za nimi wiernego sługę Jeremiasza, który próbuje przeszkodzić malcom w osiągnięciu celu.
W trakcie wyprawy Bolek i Lolek podróżują przez Indie na grzbiecie słonia, do Japonii udają się na smoku-latawcu, w Ameryce spotykają rewolwerowca Jimmy’ego Pif-Pafa, a dzięki specjalnemu pojazdowi zanurzają się w morskie głębiny, by stanąć oko w oko z wężem morskim.
Film Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dulza z 1977 roku powstał na motywach awanturniczo-przygodowej powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Był pierwszą polską pełnometrażową animacją.
Zanim Bolek i Lolek trafili na duży ekran, zadebiutowali w serialu, w odcinku zatytułowanym „Kusza” (1963). Bolek – szczupły i wysoki – zawsze nosił czerwone szorty, a do tego żółtą koszulę. Lolek był od przyjaciela niższy i tęższy. Miał fioletowe spodnie, szelki i białą koszulkę. Podobno Władysław Nehrebecki wzorował postaci rysunkowych bohaterów na swoich synach.