Jedynka pokaże jego zapis dzień później. – Dotychczasowe obchody były dość sztampowe, msze i apele poległych nie trafiały do młodego pokolenia – mówi Przemysław Miśkiewcz, współtwórca koncertu. – Tym razem stawiamy na atrakcyjną formę, zachowując przy tym elementy patriotyczne i religijne.
Spektakl podzielony będzie na dziesięć części opowiadających o narodzinach opozycji w komunistycznej Polsce. Jego kulminacyjna scena upamiętni zamordowanych przez reżim górników z kopalni Wujek.
Przedstawienie odtworzy atmosferę tamtych wydarzeń poprzez muzykę, efekty świetlne i projekcje materiałów archiwalnych, m.in. unikatowych zdjęć i filmów. Dodatkowo wyświetlane będą animacje i wizualizacje stworzone specjalnie na rocznicę. Wokół sceny umieszczonej przed kopalnią Wujek pojawią się również helikoptery i opancerzone wozy ZOMO.
W każdej z części widowiska wystąpią gwiazdy. Zaśpiewają m.in. Paweł Kukiz i Ryszard Rynkowski, a także zespoły Luxtorpeda i De Press. Olgierd Łukaszewicz wyrecytuje wiersze: „Który skrzywdziłeś..." Czesława Miłosza i „Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta.
Przypomniane zostaną najważniejsze etapy walki z reżimem komunistycznym, m.in. poznański Czerwiec '56, wydarzenia grudniowe 1970 r. i narodziny „Solidarności". Spektakl opowie również o losach pracowników kopalni spacyfikowanych przez wojsko po wydarzeniach w Wujku, m.in. o likwidacji strajku górników w Piaście i Ziemowicie, a także o stłumieniu protestów w Hucie Katowice.