Codziennie pracownicy wyspecjalizowanych komórek organizacyjnych zajmowali się odklejaniem kopert oraz czytaniem i analizowaniem treści prywatnej korespondencji.
Na jej podstawie powstawały raporty o nastrojach społecznych. Te listy, czytane przez funkcjonariuszy UB i SB przez okres całego PRL-u, jak również fragmenty sprawozdań Służby Bezpieczeństwa, stały się dla Macieja Drygasa, twórcy filmu „Cudze listy", materiałem służącym do zbudowania przejmującego portretu Polaków żyjących w tam tych czasach.
Wybitny dokumentalista i reżyser, od lat podejmujący w swej twórczości temat życia w PRL-u, jest znany z bardzo starannych i długotrwałych przygotowań do realizacji filmów dokumentalnych. Także i tym razem Drygas przejrzał stosy dokumentów, by wybrać z nich najciekawsze i najbardziej miarodajne fragmenty.
Efektem jest solidny, zło żony z unikatowych materiałów archiwalnych film, dzięki któremu widzowie będą mogli m.in. poznać zawarte w listach opisy warunków życia w czasach komunistycznych, szczegóły dotyczące prześladowań politycznych, ale także zwykłych, codziennych problemów życiowe naszych rodziców i dziadków.
Cudze listy