Jest to barwny obraz odchodzącej w przeszłość tradycyjnej kultury Japonii, której nieodłącznym elementem były od wieków gejsze. Nie były one, jak uważają niektórzy Europejczycy, prostytutkami, lecz kobietami do towarzystwa. Władcy, arystokraci, samuraje nie oczekiwali bowiem od nich seksu, lecz tego, w czym kształcone były od dziecka – inteligentnej rozmowy, śpiewu, gry na instrumentach, kaligrafii, jednym słowem: sztuki. Gejsze dostarczały im tego na najwyższym poziomie. Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1929.
Dziewięcioletnia Chiyo i jej starsza siostra zostają sprzedane przez ubogich rodziców do Gion, rozrywkowej dzielnicy Kioto. Starsza z sióstr trafia do domu publicznego, a młodsza do domu gejsz. Najpiękniejsza, czczona przez wszystkich niemal jak bóstwo Hatsumomo dostrzega w Chiyo przyszłą konkurentkę. Z powodu jej intryg dziewczynka popada w niełaskę i traci szansę na naukę. Ma być odtąd jedynie pogardzaną służącą. Jedyną przyjaciółką zrezygnowanej i wycieńczonej pracą Chiyo zostaje inna uczennica, Dynia.
Pewnego dnia Chiyo spotyka na ulicy tajemniczego, przystojnego Prezesa, który kupuje jej lody. Od tej chwili sensem jej życia staje się pragnienie spotkania go jeszcze raz, a ponieważ Prezes jest wytrawnym znawcą urody gejsz, wydaje się, że jest tylko jeden sposób, aby się do niego zbliżyć. Gdy Chiyo dorasta, szczęście w końcu się do niej uśmiecha – opiekę nad nią roztacza Mameha, jedna z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych gejsz w Kioto, która odkrywa w dziewczynie wielki talent i niezwykłą urodę. Dzięki niej Chiyo wkracza w świat luksusu i wreszcie spotyka ponownie Prezesa.
WYZNANIA GEJSZY | MELODRAMAT | USA 2005 | REŻ. ROB MARSHALL | WYK. SUZUKA OHGO, KEN WATANABE, LI GONG