Ubiegłoroczna 30. edycja została odwołana z powodu tragedii pod Smoleńskiem. Dyrektor festiwalu Maciej Nowak potwierdza słuszność tamtej decyzji i dodaje, że najbliższe WST będą nosić symboliczną numerację [30]/31.
Na program złożą się częściowo spektakle, których nie udało się pokazać rok temu, a także nowe propozycje. Festiwal otworzy „Bruno Schulz: Mesjasz" wyreżyserowany przez Michała Zadarę w wiedeńskim Schauspielhaus. Z gdańskiego Teatru Wybrzeże przyjedzie „Zmierzch Bogów", nagrodzony przez miesięcznik „Teatr" za reżyserię Grzegorza Wiśniewskiego.
Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie musical „Lalka" z Teatru Muzycznego w Gdyni przygotowany przez Wojciecha Kościelniaka. Będą dwa spektakle Barbary Wysockiej: „Kaspar" oraz „Szosa Wołkołamska". Maja Kleczewska pokaże „Babel", a Jan Klata swoją wersję „Trylogii" Sienkiewicza.
Główny nurt festiwalu uzupełnią spektakle: „Grotowski – próba odwrotu" Teatru Chorea, „Iwona, księżniczka Burgunda" z opolskiego Teatru Lalki i Aktora oraz „Utwór o Matce i Ojczyźnie" ze Współczesnego w Szczecinie wyreżyserowany przez Marcina Libera.
Imprezie, która potrwa do 15 kwietnia, towarzyszyć będzie Wałbrzych Fest prezentujący najlepsze spektakle wałbrzyskiej sceny oraz przegląd wybranych propozycji ze stolicy. Z myślą o młodych widzach przygotowano małe WST.