Festiwal Lalka Też Człowiek

Sztuka animacji, w tym teatr lalek, jest jednym z języków sztuki – przekonują organizatorzy festiwalu Lalka Też Człowiek. Pierwszy spektakl - „Domov, Eros, Viera” w wykonaniu słowackich artystów tworzących pod nazwą MED a PRACH - odbędzie się 10 października.

Publikacja: 29.09.2014 08:00

„Domov, Eros, Viera" w wykonaniu słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą ME

„Domov, Eros, Viera" w wykonaniu słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą MED a PRACH

Foto: materiały prasowe

Festiwal Lalka Też Człowiek czyli Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych Dla Dorosłych odbywa się po raz dziewiąty. To wydarzenie promujące teatry lalek z różnych zakątków świata. W tym roku widzowie będą mogli podziwiać występy grup artystycznych m.in. ze Słowacji, z Włoch, Chile, Holandii, Izraela, a także Polski.

Zobacz galerię zdjęć

Festiwal otworzy dzieło sceniczne „Domov, Eros, Viera" w wykonaniu słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą MED a PRACH. Na scenie pojawią się naturalnej wielkości lalki i trzy specjalne szklane ekrany, których aktorzy użyją do zapisywania i obrazowania emocji. Spektaklowi towarzyszyć będzie wykonywana na żywo muzyka.

13 października w jednoosobowym spektaklu – „Zebra" - izraelska artystka Meitel Raz przy pomocy prostego stołu, dziesięciu palców i małej, pluszowej zebry opowie widzom o miłości i przetrwaniu w nieprawdopodobnych życiowych okolicznościach.

W kolejnych dniach na scenie Instytutu Teatralnego widzowie zobaczą także efekt chilijsko-włoskiej kooperacji w wykonaniu Scarlattine Teatro i David Zuazola Puppets Company we współpracy z Markiem Żurawskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Lalka Też Człowiek. Ich „Cupido es una Broma" to komedia, ukazująca męki trawionego przez miłość Nula, który po odkryciu sprawcy swojego nieszczęścia – Kupidyna – postanawia go pojmać i zniszczyć.

Podczas festiwalu polską premierę będzie miał spektakl „Tra" Tadeusza Wierzbickiego. To teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego.

Swoje spektakle poza konkursem zaprezentuje jeden z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych - Unia Teatr Niemożliwy.

W tegorocznej edycji festiwalu Lalka Też Człowiek wystąpi także zeszłoroczny laureat nagrody publiczności Gaspare Nasuto, który zaprezentuje komedię „Pulcinella burattino napoletano". W spektaklu tego rzeźbiarza i neapolitańskiego mistrza lalkarstwa głos tytułowej Pulcinelli uzyskany zostanie za pomocą Pivetty - instrumentu muzycznego trzymanego przez aktora w ustach.

Trwający od 10 do 17 października festiwal Lalka Też Człowiek to także przegląd najważniejszych animacji filmowych dla dorosłych. W tym roku zobaczymy filmy z tegorocznej edycji polsko-słoweńskiego festiwalu animacji 4. StopTrik IFF, który odbywa się w Mariborze, produkcje studentów z izraelskiej Shenkar School oraz australijskiej Griffith Film School. Pojawią się także najnowsze filmy animowane z Węgier oraz, jak zawsze, produkcje z poznańskiego Animatora.

Dla fanów polskiej szkoły animacji przygotowano przegląd twórczości studia Marka Serafińskiego obchodzącego w tym roku dziesięciolecie działalności.

Festiwalowi towarzyszą również wystawy i spotkania z twórcami teatru lalek.

IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych

Lalka też Człowiek

10-17 października 2014

Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa

Program festiwalu:

10.10, godz. 20:00 „Domov, Eros, Vera", MED a PRACH

11.10, godz. 20:00 „Dramat Niemożliwy", Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie

12.10, godz. 18:00 oraz 20:00 „Audience of One", Nicola Unger

13.10, godz. 17:30 oraz 20:00 „Zebra", „Podróż na Księżyc", Meitel Raz

13.10, godz. 19:00 „Opcje Życia" Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem

14.10, godz. 17:30 oraz 20:00 „Cupido es una Broma", David Zuazola i Scarlattine Teatro

15.10, godz. 20:00 „Podróż", Teatr Lalki i Ludzie

16.10, godz. 18:00 „Tra",Tadeusz Wierzbicki – polska premiera

16.10, godz. 20:00 „Pulcinella burattino napoletano", Gaspare Nasuto

17.10, godz. 18:00 „Drugi Pokój", Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem

17.10, godz. 20:00 „Toporland", Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem

17.10, godz. 21:00 ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród

Codziennie po ostatnim spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami w kawiarni Instytutu Teatralnego, moderowane przez Bartka Miernika.

Teatr
Wojna o teatr w Kielcach skończy się zarządem komisarycznym w Świętokrzyskiem?
Teatr
Ministra Wróblewska: Wojewoda świętokrzyski skontroluje konkurs w teatrze w Kielcach
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?