Monika Strzępka już jest odwoływana przez władze Warszawy

Władze Warszawy rozpoczęły procedurę odwoływania Moniki Strzępki z funkcji dyrektorki Teatru Dramatycznego - dowiadujemy się z dobrze poinformowanych źródeł.

Publikacja: 18.12.2023 14:42

Monika Strzępka już jest odwoływana przez władze Warszawy

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Na godz. 19.00 w poniedziałek 18 grudnia dział prasowy Teatru Dramatycznego zapowiedział konferencję Moniki Strzępki. Cel był jeden – przedstawienie stanowiska dyrektorki, która nie wypowiadała się publicznie od czasu niefortunnego wywiadu.

Bez względu na to, co chciała powiedzieć dyrektorka Monika Strzępka, urząd miasta stołecznego Warszawy zaczął już procedurę odwoływania dyrektorki, dowiadujemy się z dobrze poinformowanych źródeł. Procedura łączy się z konsultacjami w Ministerstwie Kultury, ze stowarzyszeniami i związkami zawodowymi. Teoretycznie procedura trwa 30 dni, ale może trwać krócej.

Czytaj więcej

Burza w Teatrze Dramatycznym. Monika Strzępka ujawni wszystko wieczorem

Rozpoczęcie procedury można łączyć z tym, że dyrektorka Monika Strzępka nie zrealizowała swojej deklaracji, o której wspominała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra 14 grudnia:

Monika Strzępka została sama w „waginecie”

„W związku z sytuacją w Teatr Dramatyczny wczoraj i dziś odbyliśmy spotkania z Moniką Strzępką. Mamy ustną deklarację o rezygnacji z funkcji dyrektorki z dniem 31 grudnia br. Żaden dokument do urzędu miasta nie dotarł. Zaraz po otrzymaniu, Miasto rozpocznie procedurę formalną związaną z odwołaniem Jej z tej funkcji. O dalszych krokach związanych z zapewnieniem funkcjonowania ciągłości instytucji będziemy informować na bieżąco”.

Wiele wskazuje na to, że Monika Strzępka mogła zostać w „waginecie”, jak nazwała dyrektorski gabinet, sama. Po konfliktach w Kolektywie, wicedyrektorka Monika Dziekan miała złożyć wymówienie, zaś pozostałe członkinie Kolektywu już wcześniej mają przebywać na zwolnieniu lub poza teatrem.

Czytaj więcej

Jaki był 2023 rok w polskim teatrze?

Teraz ruszy dyrektorska giełda oraz giełda w sprawie formuły wyłonienia dyrektora Teatru Dramatycznego. Dyrekcję powinna objąć doświadczona menedżerka lub menedżer z osobą w randze wicedyrektora do spraw artystycznych.

Teatr
Premiera spektaklu "Wypiór", czyli Mickiewicz-wampir grasuje po Warszawie
Teatr
„Równi i równiejsi” wracają. „Folwark zwierzęcy” Orwella reżyseruje Jan Klata
Teatr
„Elisabeth Costello” w Nowym Teatrze. Andrzej Chyra gra diabła i małpę
Teatr
Zagrożone sceny. Czy wyniki wyborów samorządowych uderzą w teatry
Teatr
Nowak kontra Głuchowski. Teatr im. Słowackiego zależy teraz m.in. od byłej kurator PiS